За първи път откриха микропластмаса в белодробната тъкан на живи хора

За първи път откриха микропластмаса в белодробната тъкан на живи хора

Микропластмасата е навсякъде около нас - от връх Еверест до дълбините на океанското дъно. Тя е във водата, която пием, в храната, която консумираме ежедневно, във въздуха, който дишаме. Следи от микропластмаса са открити дори и в кръвта, и в изпражненията ни.

Ето защо не би следвало да се изненадваме от факта, че изследователи се натъкват на нея и в белодробната тъкан на живи хора.

„Досега следи от микропластмаса са откривани единствено по време на аутопсия на човешки трупове. – казва Лаура Садофски, водещ автор на проучването и старши лектор по респираторна медицина в медицинското училище „Хъл Йорк“. – Това е първото сериозно изследване, което се натъква на микропластмаса в белите дробове на живи хора.“

По време на изследването са анализирани проби, взети от белите дробове на живи пациенти, подложени на различни рутинни хирургически процедури. Важно е да отбележим, че екипът от близката болница „Касъл Хил“ в източен Йоркшир изпраща на изследователите основно здрави проби.

11 от 13-те проби, взети от белия дроб, съдържат частици микропластмаса, като най-често срещаните видове са полиетилентерефталат (PET), който се използва за направата на бутилки за различни течности, и полипропилен, който откриваме в найлоновите опаковки и тръбите.

„Не очаквахме да открием толкова голям брой частици (и с подобен размер) в долните региони на белите дробове – казва Садофски.- Изненадващо е, тъй като дихателните пътища в долните части на дробовете са по-малки – бихме очаквали, че частици размер от този тип ще се филтрират или уловят, преди да навлязат толкова надълбоко.“

Интересното е, че единствените проби, в които не са открити микропластмасови частици, са взети от жени. Екипът смята, че това вероятно се дължи на факта, че мъжете имат по-големи бели дробове и съответно – по-големи дихателни пътища. Разбира се,  не трябва да забравяме, че изследването е сравнително малко – ще трябва да бъдат изследвани много по-голям брой проби, преди да можем да си направим категорични изводи.

Можете да прочетете изследването в Science of the Total Environment.

Източник: Obekti.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?