Атанас Пеканов: Има две отворени теми в Плана за възстановяване
Има две отворени теми в Плана за възстановяване и устойчивост и по тях текат още подобрения - в сферата на енергетиката и в сферата на върховенството на закона. Това заяви в ефира на БНТ служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. По думите му, има забавяне с Плана за възстановяване и устойчивост, но сигналът от Брюксел винаги е бил - "по-добре добър план, отколкото претупан - да използвате тези средства по претупан начин".
Двете неща, за които ангажиментът трябва да е по-висок са в сферата на енергетиката - бъдещето на въглищните региони. Втората сфера е върховенството на правото и закона.
"Един служебен кабинет, който има доста ограничен мандат, не може да се ангажира, че в следващите година - две-три тази и тази реформа в сферата на върховенството на закона ще се случи. Не е редно аз да обещавам нещо на европейските институции, когато реално народните представители ще са носители на тези промени. По тези точки трябва да постигнем консенсус с народните представители. За да изпратим плана, те трябва да го консултират това", каза Пеканов.
Той обаче обясни, че това е финалната версия на Плана. "Планът е готов. Но начина, по който е оформен, можеше да бъде по-добър. Сега е комбинация от усилията на всички министерства. За големите въпроси, които остават, трябва да има стабилен редовен кабинет", каза Пеканов.
Служебният вицепремиер каза още, че е отворен за дискусии и вече се среща с парламентарни групи. Смята, че коректно подхожда и е убеден, че ще се случи приемственост с редовния кабинет.
На критиката, че последната версия на Плана не е съгласувана с най-голямата представена парламентарна група, Пеканов заяви, че в много кратък срок е трябвало да се изготви подобрената версия на Плана и ако в ситуация на предизборна кампания, са били отворили цялата преработка на Плана за всички политически партии, нямало да стигнат до завършен вид.
По думите му, една от реформите в Плана е създаване на Комисия за енергиен преход към климатична неутралност. В него е заложен и проект за медицински хеликоптери за оказване на здравна помощ по въздуха, но той може да бъде допълнен с хеликоптери, които да помагат при пожари.
Пеканов обясни, че има 11 нови проекта. "Единият от тях е Комплексен център за управление и мониторинг на рисковете. Това е единен център, в който да се поучава информация за опасности авария и бедствия - пожари, наводнения, изсичане на гори, неправомерни действия. Така че в реално време институциите да получават тази информация и да могат да отговарят на рисковете. Гражданите също да са информирани. Държавата трябва да има институционалната подготовка да отговаря в подобни ситуации като пожарите", каза той.
С Министерство на труда и социалната политика в рамките на Плана се въвежда реформа, която да засили социалното включване, социалната сфера, индексиране на подпомагането на най-социално изключените.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.