България – една от най-отровните страни в света

Общество

България е една от най-замърсените страни с най-отровна среда, сочи изследване на британската компания The Eco Experts, цитирано от bTV. Компанията публикува „Карта на най-отровните страни“, която обобщава данните за няколко фактора, като консумация на енергия на глава от населението, замърсяване на въздуха, смъртност, причинена от замърсеността на въздуха, изпусканите емисии въглероден диоксид.

В изследването са включени 135 страни, а България се нарежда на 13-о място сред най-замърсените.

Първи са богатите на петрол страни в Близкия Изток, начело със Саудитска Арабия. Следват Кувейт, Катар, Бахрейн, Обединените Арабски емирства, Оман, Туркменистан, Либия, Казахстан. Десятката се допълва от Тринидад и Тобаго.

Единствената страна от Европа преди България е Люксембург. Веднага след нас е Босна и Херцеговина. Китай е едва на 20-о място.

Най-чисти са Кения, Танзания, Етиопия, Мозамбик и Камерун.

За съставянето на картата са използвани данни на Международната агенция по енергетика и Световната здравна организация.

Тя посочва страните, които трябва да положат най-сериозни усилия, за да намалят вредите, които нанасят на околната среда и човешкото здраве. Днес, повече от всякога, е наложително държавите по целия свят да предприемат сериозни инициативи, за да се справят с климатичните промени и така да предотвратят катастрофални за Земята последици, заключават от The Eco Experts.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
Липсващият фактор на въздействащия маркетинг
21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи