До обед родителите решават дали детето им може да се тества за COVID-19

До обед родителите решават дали детето им може да се тества за COVID-19

До обед родителите решават дали детето им може да се тества за COVID-19

Днес до обяд родителите на учениците от 1 до 4 клас, които се обучават в електронна среда, трябва да декларират дали са съгласни децата им да бъдат тествани два пъти в седмицата с щадящи антигенни тестове или могат да представят валиден документ, че детето е преболедувало COVID-19.

Министерството на образованието и науката подготви образец на декларация, който е предоставен на Регионалните управления на образованието и чрез тях - на училищните директори. Декларациите се представят в училището в електронен формат или на хартия. 

Очаква се днес министърът на образованието и науката и министърът на здравеопазването да издадат заповед, в която ще бъде подробно разписан механизмът за тестването на децата. Малките ученици ще бъдат тествани в училищата, като трябва да са закусили 30 минути преди процедурата. 

До 11:00 часа днес тестовете за COVID-19, които са за учениците от първи до четвърти клас за училищата в София, ще бъдат получени в базови училища в 24-те района на столицата, съобщиха директори на училища в София. От тези базови училища тестовете ще бъдат разпределени на всички столични училища.

През уикенда МОН разпредели 180 000 щадящи теста за малките ученици. Тестове получиха общо 11 регионални управления на образованието в страната. Днес се очаква да пристигнат останалите 220 000 теста за учениците. Те ще бъдат разпределени по областите, които не са получили от първата партида, съобщиха вчера от МОН.   

Децата трябва да бъдат тествани в класната стая от медицинско лице и/или преподавател или непедагогически специалист, определен от директора. Допустимо е участието също на доброволци – родители, медиатори, представители на БЧК и др., които разполагат със „зелен сертификат“. 

Изключение ще се прави за децата със специални образователни потребности, които ще бъдат тествани от родителите си вкъщи. За целта те попълват специална декларация, в която се ангажират да правят тестовете в дните, определени за тестване на останалите ученици, да водят детето си в училище само след отрицателен резултат от теста и да предават използвания тест в училище. 

За да подпомогне родителите при тяхното решение, МОН организира демонстрация на процеса на тестването, на които покани четири национални телевизии. Можете да видите заснетите от тях информационни клипове ТУК

Декларацията за съгласие за тестване в училище можете да видите ТУК.

Декларацията за съгласие за тестване на дете със СОП можете да видите ТУК.

"По-добре е децата да се тестват срещу COVID-19 вкъщи и родителите да подписват декларация за резултата, отколкото пробите да се взимат от училище", заяви в ефира на bTV консултантът на Столичната община по ваксинирането проф. Тодор Кантарджиев. Той показа как се правят щадящите тестове и обясни, че 30 минути преди да се вземе проба децата не трябва да са консумирали храни или напитки, за да се избегне грешен резултат.

"Тези тестове са с по-ниска чувствителност от PCR-а. Точността е около 90%. В цяла Европа родителите се справят с тези тестове", добави Кантарджиев и уточни, че при положителен тест резултатът трябва да се потвърди с PCR. Според него връщането на учениците представлява риск за увеличаване на случаите. По думите му, обаче, спирането на малките ученици не е било необходимо, защото едва 4% от паралелките между 1. и 4. клас в столицата са били под карантина преди 3 седмици, когато децата преминаха към онлайн обучение.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ