Градско фермерство завладява покривите на Париж, Лондон, Ню Йорк

Градско фермерство завладява покривите на Париж, Лондон, Ню Йорк

Доскоро идеята за градско земеделие звучеше като оксиморона "Млад старец". Но, епохата на устойчивото развитие променя радикално стереотипите на живот и ето че вече сме във времена, в които малки градски стопанства все повече завладяват покривите на обществени и частни сгради.

През последните години селскостопанската дейност по покривите процъфтява от Ню Йорк до Токио през Лондон и Париж, съобщава Ройтерс.  

А в много от тези градове градското фермерство вече си е осигурило подкрепата на държавата. Така например, управата на френската столица е разработила цялостна концепция за градско градинарство, която има за цел да превърне Париж в екологично по-устойчив град чрез създаване на ферми на покривите на сградите във френската столица. Инициативата вече бележи такъв успех, че кметът на града тази седмица дава началото на нов кръг от подобни проекти, посочва агенцията.

Плановете на парижкото кметство са до 2020 година френската столица да има над 100 хектара градини по покривите и "зелени" стени. Една трета от всичко това ще бъде градско фермерство.

Първият кръг от проектите предвижда на 32 места да се отгледат 425 тона плодове и зеленчуци, 24 тона гъби, 30 000 цветя, да се произведат 8000 литра бира и 95 кг мед.
Градското фермерство в Париж включва и 900 квадратни метра площ на покрива на централата на френските пощи, в която работят около 500 души. Сградата се намира в северната част на Париж, където, мърху 90 тона пръст, насипана на покрива, пощенските служители вече отглеждат плодове, марули, патладжани, домати, както и пилета.

Ние сме пощенски служители, според които е добре, че имаме възможност да сбъднем мечтата си - да работим за един "по-годен за ядене" град, разказва пред телевизия Ройтерс Софи Янковски, която ръководи пощенската ферма "Фактьор Грен".
Проектът променя и начина, по който служителите възприемат работното си място. „Помага ни да се свържем с природата. Пред компютрите сме, живеем във виртуален свят, така че вършейки такива дребни неща хората се свързват един с друг”, споделят те.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ