Гърция – финанси, корупция и политическо напрежение
Гръцкият печат днес и през уикенда коментира както редовните икономически и финансови теми, така и оживяването на политическата сцена с наближаването на новия политически сезон, както и освобождаването на скандалния бизнесмен Аристидис Флорос през миналата седмица.
Крайнодесни с религиозно прикритие планират безредици и искат да предизвикат хаос на Международния панаир в Солун, който започва на 8 септември, пише "Ефимерида тон синдактон". Според изданието "крайнодесни, националисти и лъжерелигиозни организации" ще се опитат да помрачат събитията по откриването на 83-я Солунски международен панаир с насрочването на протестни действия във връзка със споразумението между Атина и Скопие за името на Република Македония. На Солунския панаир се очаква премиерът Ципрас да обяви важни мерки в икономиката след излизането на Гърция от последната спасителна програма.
Под заглавие "Неподкупни само на думи" "Та неа" поставя редица въпроси към правителството във връзка с условното освобождаване през миналата седмица на бизнесмена Аристидис Флорос, осъден на 21 години през 2017 г. за присвояване и пране на пари в рамките на скандала около гръцките енергоразпределителни дружества Energa и Hellas Power. До момента, като се включи и арестът преди присъдата, Флорос е излежал по-малко от четири години от присъдата, но това му дава право да получи предсрочно освобождаване по закон, който има за цел да намали пренаселването на затворите чрез освобождаване на затворници със здравословни проблеми, които са излежали определена част от присъдите си.
"Етнос" пише за три сценария, по които може да се развие ситуацията с очакваното от 1 януари орязване на пенсиите. Според първия сценарий тази мярка ще бъде отменена. Според втория ще бъдат проучени възможностите за защита на малките и средните пенсии. Според третия сценарий орязването ще бъде отложено за 6 месеца, докато бъде установена устойчивостта на излишъка в пенсионното осигуряване.
Гърция излиза от осемгодишния период на меморандумите с троен исторически рекорд, пише "Катимерини", цитиран от БТА. Първо, данъчното бреме е скочило на най-високото равнище по отношение на БВП изобщо в съвременната гръцка история и надхвърля 27 процента. Второ, Гърция вече е първа в Еврозоната по съотношение на данъците към БВП - скок от 13-а позиция през 2008 г. и от 10-а в началото на периода на меморандумите.
Третият рекорд се отнася до скоростта, с която е настъпил "данъчният шок". Такава бърза промяна на съотношението на данъците към БВП не е регистрирана в никоя друга страна на Еврозоната, докато в Гърция за само осем години това съотношение е нараснало с цели 7 процентни пункта.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.