Какво се случва между Мианмар и Бангладеш
Хуманитарна криза с глад и отчаяние се развива в Бангладеш, след като стотици хиляди мюсюлмански бежанци от етническото малцинство рохингя избягаха в страната от родината си Мианмар. Хората се струпаха в лагер в Бангладеш, за да избегнат насилие в родния си щат в Мианмар, и сега са много гладни, разказва Би Би Си в материал.
Някои от тях не са се хранили с дни. По лицата им е изписано отчаянието. Сред тях има и много деца.
Премиерът на Бангладеш призова Мианмар "да си вземе обратно" стотиците хиляди хора. Той заяви, че "страната трябва да погледне на ситуацията с хуманност", подчертавайки че невинни хора страдат.
Бежанците са около 370 000. Те са прекосили границата на Минамар откакто насилието започна през миналия месец от 25-ти август насам.
Военните на Мианмар твърдят, че се борят с бунтовници и отричат да са насочвали действията си към цивилни. Много от бажнците, избягали от района на конфликта, обаче казват, че военните са отговорили на атаките с брутална акция на насилие и опожаряване на селата им, с цел да бъдат изгонени.
Властите в Мианмар са отхвърлили предложение за едномесечно спиране на огъня, едностранно обявено от лидерите на бунтовниците рохинги.
Етническото малцинство рохингя изповядва исляма и населява размирния щат Ракхайн. То твърди, че е традиционно е подложено на гонения и репресии.
Междувременно Турция обяви, че е готова да приеме от бежанците. Австралийският премиер Малкълм Търнбул пък бе подложен на натиск в страната си да приеме 20 000 души.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.