Колко губите, ако не се осигурявате на реалния си доход? Специален сайт ще ви отговори

Колко губите, ако не се осигурявате на реалния си доход? Специален сайт ще ви отговори

Проблемът със сивата икономика продължава да се отразява сериозно на хазната. Всеки месец хиляди българи получават голяма част от заплатата си под масата т.е. приходът не се облага с данъци и осигуровки. Много от работниците биват подмамвани с т.нар. „заплата в плик“ без да си дават сметка, че това ще се отрази в бъдеще.

За да се противопоставят на тази практика НАП и НОИ създадоха специален сайт, който да покаже на данъкоплатците колко ще загубят, ако не се осигуряват на реалния си доход.

На zaplatavplik.bg  т. нар. „калкулатор на загубите“ позволява, след попълване на данни за действителния и деклариран доход, всеки да разбере колко средства няма да получи в бъдеще под формата на неизплатени средства от болнични, майчинство, обезщетения за безработица, както и пенсии.

Най-голям интерес софтуерът предизвиква сред потребители на възраст между 18 и 34 години. 61% от посетителите на сайта попадат в този диапазон, а 54% от тях са мъже.

Инициативата на НАП се осъществява и със съдействието и на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Министерство на труда и социалната политика, синдикатите, големите работодателски и браншови организации.

Същевременно НАП започна проверки за спазването на осигурителното  и данъчно законодателство при наемането на работници по строителните обекти в страната. Инспекторите на приходната агенция следят за това дали служителите имат сключени трудови договори, дали се осигуряват върху реалния доход, който получават, дали се спазва обявеното работно време или формално е деклариран намален работен ден, а в действителност се извършват строителни работи по-дълго.

Ревизорите проверят също дали се подават редовно задължителните осигурителни и данъчни декларации, дали се превеждат осигурителните вноски на работниците в срок, както и дали не са нарушени по някакъв начин техните трудови права. Инспекторите на НАП избират за проверка строителни компании на база издадените от общините разрешения за строеж, свързването им с електрическата мрежа и потреблението на електрическа енергия, като комбинацията от тези фактори е индикатор за очаквания брой заети на обекта. 

До момента са възложени проверки на над 80 строежа на територията на цялата страна.

Строителството е един от рисковите браншове по отношение на спазването на осигурителното и данъчно законодателство в страната, посочват от приходната агенция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ