Модернитe технологии бавно убиват настроението в "най-щастливата страна в света"

Модернитe технологии бавно убиват настроението в най-щастливата страна в света

В продължение на дълги години, малката азиатска страна Бутан определя успеха не чрез своята икономика, а чрез щастието на народа си, пише Business Insider. Будисткият народ създаде идеята за "брутното национално щастие", за да измери благосъстоянието на страната, а нейният премиер веднъж нарече Бутан "най-щастливата нация в света".

Но хората от Бутан вече откриват, че възприятието не винаги е равнозначно на реалността. Въпреки усилията на правителството, в последния доклад на ООН, Бутан се нарежда на 97-то място по щастие от 156 изследвани държави.

Една от причините може да е свързана с навлизането на модерните технологии като клетъчни телефони, телевизия и компютри, които носят със себе си непознати проблеми и са причина за изчезване на стария начин на живот. През последните години телевизията в Бутан е обвинявана за всичко, от нарастващата престъпност до променящата се демография, тъй като жителите от селските райони се насочват към по-големите градове в търсене на работа. "Рекламите създават желания, които не могат да бъдат удовлетворени от сегашното икономическо положение на хората", споделят от Центъра за изследвания.

Изменението на климата е друг съвременен проблем. Топенето на ледниците заплашва промишлените централи, които осигуряват енергия на нацията, възпрепятствайки напредъка на страна, която ООН счита за "най-слабо развитата" в света. "Имаме все по-голяма разлика в доходите, увеличава се безработицата сред младите хора, влошава се околната среда", казва изпълнителният директор на Асоциацията на журналистите в Бутан пред NPR.

В собствено статистическо проучване за щастието, Бутан илюстрира трансформацията: според най-новия доклад за националното щастие, който е от 2015 г. броят на хората, които съобщават отрицателни емоции като гняв, страх и егоизъм, се е увеличил в сравнение с предишно проучване, докато положителните емоции като състрадание и прошка са намалели. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ