Новото социално предизвикателство в България

Новото социално предизвикателство в България

Пропастта между хората, които знаят и тези, които не знаят, се увеличава и това е ново социално предизвикателство, заяви вицепремиерът Томислав Дончев на откриването на двудневна международна конференция за бъдещето на Европейския социален фонд. Конференцията е на тема "Инвестиции в хората - пътят напред".

Дончев посочи, че трябва да мислим как да се грижим за дигиталните малцинства, които и да не са проблем днес, обезателно ще бъдат след 5-10 години.

„Един човек, който не е в мрежата, който не е дигитално грамотен, след десетилетия ще бъде по-тежко маргинализиран от някой от маргинализираните групи в момента”, заяви той.

По думите на вицепремиера този човек не само ще има силно редуцирани шансове да работи, а няма и да е пълноценен член на обществото.

„Маргинализираните групи, все още продължаващите дисбаланси на пазара на труда, проблемите с квалификацията на работната сила и търсеното от бизнеса, както и миграционните потоци - входящи и изходящи”, също бяха очертани като предизвикателства от вицепремиера Дончев.

Според него не трябва да се свеждат всички въпроси само до структурните проблеми на пазара на труда.

„Младежката безработица е проблем за държавите членки, а за някои от тях е бич”, отбеляза вицепремиерът.

По думите му обаче младежката безработица не е само проблем на квалификацията и предлагането на работната сила, а и на поколенчески ценности. „Част от нашите млади хора не искат да работят, не им е интересно, а това с курсове не се решава”, заяви Дончев.

„Европа е и социален проект и всички трябва да се гордеем с това. В рамките на този проект трябва да се осмисли системата за социално подпомагане и разходите, които се правят. Европа прави половината от социалните разходи за света и трябва да се гордеем от това, но имаме ли случаи, когато социалното подпомагане вместо помощ се превръща в отрова”, попита Дончев.

Той смята, че трябва по-добро таргетиране, защото, ако някой получава без да има нужда, това означава, че някой, който има нужда, не е получил достатъчно.

„Разделенията в обществото са повече отколкото искаме и повече от вчера, появяват се нови, странни разделения”, заяви вицепремиерът.

По думите на Дончев всички сме горди с постиженията на науката, включително в сферата на здравеопазването.

Според него обаче има опасност именно заради високите постижения в науката да се появят нови разслоения - на хора с достъп до всички авангардни лечения, което да ги направи почти безсмъртни, и такива, които няма да имат шанс и достъп.

Дончев смята, че трябва да си отговорим как настройваме системите за публични разходи, как работи солидарността, има ли опасност за едно свръхбогато малцинство да се гарантира относително безсмъртие, а останалите хора да живеят както досега.

По думите на вицепремиера България ще се опита в рамките на европредседателството не само да бъде модератор на дискусиите, но и лидер в темите.

„Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси, умения и трудова мобилност Мариан Тисен заяви във видеобращение, че и през следващия програмен период инвестицията в хората чрез Европейския социален фонд ще остане. Според нея трябва да се подобри процесът на конвергенция, да се укрепят образователната система, системите за социална закрила. Необходима е и по-ефекетивна система за управление на фондовете”, добави Тисен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ