Откриха и травма на гръбначния стълб при прегледите на Цвета Караянчева
Освен счупена раменна става, председателят на парламента Цвета Караянчева има и травма на гръбначния стълб вследствие на претърпяната вчера катастрофа. Това съобщизпълнителният директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов.
Караянчева пострада сериозно след като цивилен автомобил се удари в автомобил на НСО от кортежа й, в който тя е пътувала. Катастрофата стана вчера преди обед на път след град Шумен и по първоначални данни вината за сблъсъка е на водачката на цивилния автомобил. Караянчева първоначално бе откарана с линейка в болница в Шумен, след което бе транспортирана с хеликоптер до София.
Към момента състоянието на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева е сравнително добро, заяви проф. Балтов пред "Фокус".
Първите прегледи и изследвания са били извършени още в болницата в Шумен. Към 11.00 ч. ортопеди, извършващи прегледите, са се обадили на проф. Балтов с молба за консултация и съдействие, разказа той
„След първоначално диагностициране не беше сигурно какво е състоянието, затова се взе решение да бъде транспортирана с правителствения хеликоптер за по-сигурно. Знаете продължителното пътуване с линейка не е подходящо, когато има увреждане в гръбначния стълб", обясни още проф. Балтов.
Караянчева е докарана в Университетската болница в "Лозенец", където са й направени допълнителни изследвания със скенер и ядрено магнитен резонанс. Така е потвърдено, че освен счупената раменна става, има травма в областта на гръбначния стълб. При нея обаче не се налага оперативна интервенция. „Взехме решение травмата на гръбначния стълб да се лекува с тип корсет, който тя да го носи в рамките на три седмици в изправено положение.", поясни той.
При консултирането за лечението на раменната става категорично е било ясно, че се налага операция, като самата Караянчева е предпочела това да стане веднага, по спешност.
„С доц. Кожухаров направихме екип и тя беше оперирана буквално по спешност вечерта. Извършихме оперативна интервенция, с която стабилизирахме счупването със специални винтове, за да е възможно в следващите 15 дни да започне да я раздвижва и в рамките на един месец да бъде в кондиция и да започне да прави всичко с ръката", посочи още проф. Балтов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.