Тежки усложения след дълги домашни лечения влизат в "Пирогов". Тестват всички лекари в болницата след Великден

Тежки усложения след дълги домашни лечения влизат в Пирогов. Тестват всички лекари в болницата след Великден

31 души с коронавирус се лекуват в „Пирогов“, от тях 6 са в интензивно отделение. От лечебното заведение алармират, че често при тях идват пациенти, лекувани дълго в домашни условия без резултат. 

„В „Пирогов“ идват много тежки случаи с коронавирус. Прави впечатление, че всички болни с коронавирусна инфекция, приети в болницата, са били на домашно лечение, някои от тях повече от 10 дни и са ползвали 1 или 2 комбинирани антибиотици, които не са имали ефект. Лекувани са дистанционно от техните лични лекари. При някои от тях се вижда изключително тежки двустранни пневмонии, които са много усложнени“. Това заяви в студиото на сутрешния блок на БНТ изпълнителният директор на „Пирогов“ проф. д-р Асен Балтов.  

В реанимацията има 24 готови апарата да поемат тежки случаи, в момента там има 6 настанени, другите 25 болни са в средно или тежко състояние, с необходимост от кислородна терапия и те се лекуват в отделена клиника, която е само за коронавирус“, добави проф. Асен Балтов. 

От вчера в „Пирогов“ заработи лаборатория, в която ще се правят тестове за коронавирус. Днес се очаква да излязат първите тестове. Очаква се към средата на седмицата лабораторията да започне да функционира на пълни обороти и ще прави до 50 изследвания на ден. Проф. Балтов обясни също, че в болницата лекарите не гледат дали болните от COVID-19 са здравноосиурени или не. Първата им задача е да се погрижат за здравето на пациента. По думите му се обмисля след Великденските празници да се направи общо тестуване с бързи тестове на целия персонал на „Пирогов“, за да се види дали има някакъв изграден, придобит имунитет и да има реална картина какво се е случило след месец реална битка с коронавируса. 

В болницата правят бързи скринингови тестове, за да се ориентират лекарите за ситуацията и се оказва, че при някои пациенти има натрупване на антитела, което означава, че са минали през фазата на острата инфекция и вече започват да правят имунен отговор. Това говори, че те наистина са в много тежко състояние - прекарали вируса, но са се усложнили с наслагване на бактериална инфекция, която доста затруднява тяхното лечение.

Проф. д-р Асен Балтов поясни, че разликата между коронавируса и сезонния грип е огромна.

„Неслучайно казваме, че това е невидимата заплаха, защото в първия момент си мислим, че караме един нормален грип - повечето първи пациенти бяха такива, които смятаха, че са изкарали грип и са с усложнения от грипа. Но протичането е много по-сериозно, много по-тежко и доста са повече оплакванията - от проблеми с дишането и с кислорода, който поема от белите дробове оранизма. Оказва се, че има увреждане и на други органи и системи, не е само на белия дроб, което говори, че наистина става въпрос за много по-сериозна инфекция от грипа“, уточни още проф. Балтов.

„Пирогов“ благодари на всички дарители. До момента даренията за болницата са на стойност над 3,5 млн. Днес се очакват още пет нови респиратора от дарител.

Проф. Балтов посрещна днес и президента Румен Радев, който посети „Пирогов“. Радев използва повода, за да напомни отново тезата си, че трябва да се помисли не само за физическото оцеляване на нацията, но и за психическото, както и за рестартирането на икономиката

„Хората, които вземат решения, са сити хора, но много българи гладуват, а гладният човек излиза на улицата. Обществото трябва да продължава с дисциплината, да изпълнява стриктно указанията, които се дават от властите, трябва да има ясно управление на кризата. Вирус ще има и след 13 май, ние пак ли ще стоим в това положение? Трябва да се мисли за ясна стратегия как управляемо възможно най-бързо да излизаме от това състояние“, каза президентът Румен Радев.

Държавният глава посочи, че има „своите идеи“ и властите вървят по част от неговите „стъпки“. Президентът предупреди, че даже закъсняваме с мерките, които да ни предпазят от „социално-икономическа катастрофа“. От думите му стана ясно, че все още промените в Закона за извънредното положение не са стигнали до него и, след като се запознае с тях, ще реши дали има основание да върне някои от текстовете. Радев коментира и решението на депутатите да дарят заплатите си, като отбеляза, че би трябвало те да дадат и предходното си възнаграждение: „За разлика от депутати и министри, които възнамеряват да дадат заплатите си към края на извънредното положение, аз го направих в началото. Преди половин месец си дадох заплатата на възрастните хора от Видин. Уважаеми народни представители, за мен дарението е личен акт, ако много държите да се равнявате по президента, има лесно решение – кръгом и бегом към месец март!“.

Румен Радев отговори задочно и на премиера Бойко Борисов, който обяви, че при вето върху продължаването на извънредното положение, ще извади ГЕРБ от парламента: „Премиерът трябва да се запознае с Конституцията и със законите и да прочете къде може президентът да налага вето – на решения на НС не може да се налага вето. Гьоте го е казал най-добре – няма нищо по-страшно от активната глупост“. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ