Собственици на заведения на протест срещу новите противоепидемични мерки
Собственици на заведения излязоха на протест срещу въведените противоепидемични мерки. Те са недоволни от изискването да работят с ограничено работно време, с намален капацитет и без да има нужните компенсации. Протестиращите не са съгласни с това, че нощните клубове и дискотеките ще затворят, а заведенията и игралните зали ще работят само от 7:00 ч. до 23:00 ч.
Таксита и коли на вериги ресторанти блокираха следобед движението по столичния булевард "Цар Освободител" в района на Народното събрание. В протеста се включиха хотелиери, ресторантьори и представители на таксиметровия бранш. Всички те настояват и за финансови компенсации за очакваните загуби.
Демонстрантите издигнаха плакати с надписи "Свобода за бизнеса", "COVID-19 няма работно време", "Равни условия", "Искаме да работим", "Как да си платим сметките", "Ваксината е личен избор, не условие за работа" и обясниха, че са имунизирането срещу COVID-19 не трябва да бъде задължително или да води до дискриминация. При тях отидоха депутатите от ИТН Тошко Йорданов и Филип Станев, и Мая Манолова от "Изправи се.бг! Ние идваме". Част от демонстрантите обаче им обясниха, че протестът не е политически.
Протестиращите се заканиха да организират още по-мащабна демонстрация на 28 септември. Те смятат да блокират ключови пътни артерии, ако исканията им не бъдат чути.
От Асоциацията на заведенията припомниха, че близо 50 000 души не са получили компенсации. Парите, около 420 милиона лева, няма да са достатъчни за компенсиране на сегашното затваряне. 300 000 души пък ще бъдат засегнати.
"Снощи, след влизане в сила на новите COVID мерки, работихме до 2 часа през нощта. Нашата работа в делнични дни не е много. Нямаше много хора. Нямаше проверки", коментира в ефира на Нова телевизия Радослав Мирчев, управител на нощно заведение, което бойкотира разпоредбите. По думите му, нощните заведения са единственият бранш, който е ограничен в работното време без значение дали персоналът е ваксиниран на 100%. "Направили сме контрол на достъп на клиентите. Персоналът ни е изцяло ваксинира. Имаме добра вентилация, дезинфектанти навсякъде", посочи той.
"Това е форма на гражданско неподчинение, позволено е от закона", обясни председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов.
В отговор още във вторник от здравното министерство предупредиха, че протестите няма да спрат разпространението на вируса, нито броя на починалите от Covid-19. И припомниха, че мерките са по-меки от тези, които се прилагат в редица други държави.
"Противоепидемичните мерки са приемани на базата на риска при съответната дейност, не е измислено тази седмица от експертите на Министерството на здравеопзването – това е в основата на науката епидемиология. Има публикувано по отношениe на COVID-19 международни стандарти кои са най-рисковите места за заразяване. Има разлика по отношения на начина на предаване и условията", коментира министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров пред журналисти в кулоарите на парламента и отправи апел към всичкида спазват мерките и да носят маски и на открито, особено ако има хора наоколо.
Темата за новите ограничения беше коментирана и от министъра на туризма Стела Балтова по време на брифинг в Министерския съвет днес. Тя обясни, че служебен кабинет е разработил здравен план за действие в условията на пандемията, за да може да има предвидимост за сектора.
"Това, което влезе като ограничения от вчера, не засяга основния бизнес. Засяга заведенията, които работят след 23:00 ч. Помощта за сектора продължава. Има ограничения по отношение на събитийния туризъм, но обсъждаме възможности за помощ със средствата, които ще дойдат от актуализацията", каза Балтова.
Тя обеща, че министерството ще продължи диалог с бизнеса и ще се работи по възможности за подпомагане със средствата, които ще постъпят, след като НС приеме актуализацията на бюджета.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.