Страната, която се бори с културата на работа до смърт

Страната, която се бори с културата на работа до смърт

Изключителната в социо-културно, историческо, технологично и морално отношение Япония, предприема мерки да се справи със сложен проблем. Правителството в страната за първи път анализира данни и състави доклад за броя допълнителни часове на служителите и работници в компаниите на острова.

Заради приемането на прекомерно много работа, през годините в Япония имаше редица случаи на "кироши", или смърт от претоварване с работа. Това разказва сп. Quartz. 

Тъжният край на живота на някои млади хора в страната беше доказано свързан с японската култура на свръхизискване от работниците. Тя набляга на броя часове, прекарвани от човека в офиса след края на работното време, като необходима предпоставка за кариерния му успех и уважението към него на работното място. Сега кабинетът в страната се е заел да проучи доколко е задълбочен проблемът, издавайки държавна статистика. 

Министерството на здравеопазването, труда и благосъстоянието на Япония издаде Бяла книга за количеството прекарано допълнително в работа време в Япония (overtime). Докладът обхваща около 10 000 компании и 20 000 служители. От тях, 1743 компании и 19 583 работници са давали обратна връзка в продължение на 2 месеца, от декември 2015 г. Анализът се издава след като министерството обяви месец ноември 2015 г. за "месец за повишаване на осведомеността за кароши". 

Почти 23% от компаниите в доклада са заявили, че служителите им са направили над 80 часа овъртайм за месец, посочва докладът (на с. 52). От тях, 11,9% от компаниите за посочили, че служителите са оставали на работа над 100 часа допълнително за месец. Над 1/4 - 29,5% от работодателите със служители над 100 допълнителни часа месечно, са били ИТ фирми и бизнеси в комуникационната индустрия. Академични институции, компании за пощенски услуги и транспорт, също се представят високо по този показател. 

Има повишаване на публичния диалог за правата на работниците в Япония в последните години. През 2014 г. беше приет закон в страната, насочен към предотвратяването на кароши случаите на работа до смърт, "тъй като това остава огромен социален проблем", според властите. 

Тежките смъртни случаи, свързани с работата в Япония, включват самоубийство вследствие от умствен стрес, причинен от работата, сърдечни болести, според Ройтерс. През март 2015 г. съдебните искове на роднини за обезщетения от компании след случаи на работа до смърт в страната са достигнали рекорден брой, посочват данни на здравното министерство на страната. Голяма японска верига за бързо хранене - Watami, се съгласи работниците й да направят профсъюз тази година, след като служител се самоуби през 2008 г., което доведе до съдебно споразумение между нея и семейството му през 2015 г. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ