Започват срещите за Световния пакт за миграциите

Започват срещите за Световния пакт за миграциите

Над 100 страни днес и утре се събират в Маракеш за официалното одобряване на Световния пакт за миграциите, предадоха световните агенции, пише БТА.

Във форума участват най-малко 100 министри или правителствени лидери, сред които германският канцлер Ангела Меркел и премиерите на Гърция, Испания и Португалия.

На междуправителствената конференция в Маракеш днес и утре обаче няма да има гласуване, нито подписване, отбелязва Франс прес. Форумът ще бъде просто официален етап от един процес, подет преди 18 месеца за укрепване на международното сътрудничество с оглед постигането на сигурна, уредена и нехаотична миграция, допълва Франс прес.

Глобалният пакт за миграциите беше прие още през юли в Ню Йорк и оттогава разпалва страстите. Едва две трети от около 190-те страни, които го валидираха, за момента са потвърдили присъствието си в Маракеш.

Необвързващ, текстът формулира принципи, като защита на човешките права, на правата на децата, признаване на националния суверенитет, и изброява предложения за подпомагане на страните да се изправят пред миграциите. Сред предложенията влизат обмен на информации и на опит, интеграция на мигрантите. Той забранява произволните задържания и разрешава арестите като крайна мярка.

Италия, Австрия, България, Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Естония, Латвия, Швейцария, Австралия, Израел и Доминиканската република решиха да не отидат в Маракеш. САЩ ще изтеглиха от изготвянето на пакта с аргумента, че той съдържа разпоредби, които противоречат на имиграционната политика на Доналд Тръмп.

Въпреки тези откази от присъствие в Маракеш, специалният представител на ООН за миграциите Луиз Арбур каза, че е уверена в бъдещето на текста, който ще бъде обект на финална резолюция на ООН на 19 декември в Ню Йорк.

Правозащитници обаче намират пакта за недостатъчен, особено по въпроса за достъпа на мигранти до хуманитарната помощ и до основните услуги, или по въпроса за правата на работещите мигранти.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ