Затвор и глоба за разпространение на фалшиви новини за короновируса
До 5 години затвор за всеки, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, както и невярна информация за разпространение на заразителна болест предвижда внесеният от ГЕРБ проект на Закон за мерките по време на извънредното положение, който днес се разглежда от правната комисия в Народното събрание. Утре законът трябва да се гласува и от депутатите в пленарна зала.
Човек, който разпространява невярна информация за заразителна болест, ще се наказва с до 3 години затвор и глоба до 10 000 лева. Ако обаче се прецени, че вредните последици са значителни, наказанието се увеличава на 5 години, а глобата - на до 50 000 лв.
Медици, които отказват помощ на болни и родилки по време на епидемията без да имат уважителна причина за това, ще бъдат санкционирани с глоба от 300 до 1000 лева и пробация от една година.
Освен изричната забрана за работа на търговските обекти в моловете с изключение на хранителни магазини, банкови и застрахователни офиси, законът забранява децата да провеждат занятия както в училище, така и във всякакви извънучилищни форми. Затварят се градините и яслите, спират се плановите операции, свижданията в болниците и тези в местата за лишаване от свобода.
Спират се всякакви запори върху доходите на физически лица, както и сроковете по всички висящи дела с изключение на наказателните. Прекратяват се всякакви процедури по публична продан от частните съдии изпълители. Неотложни нотариални заверки ще се извършват от един дежурен в район.
Законът задължава всеки българин да сключва здравна застраховка, ако му се налага да пътува в чужбина. Иначе командировките в станата са спрени, както и обучения, научни форуми, всички културни масови прояви и останали събития - така както вече това е факт през последните дни.
Разписана е и възможност работодателите, които са в затруднение, да пускат в платен и неплатен отпуск служителите си и без тяхно съгласие.
Облекчават се всички процедури и правила за отпускане на безвъзмезддна финансова помощ от управляващите органи на еропейските програми у нас. Допуска се включително и увеличаване на размера на договорената безвъзмездна финансова помощ.
В тридневен срок от влизането на закона болниците, държавните институции и телекомуникационните оператори ще трябва да направят извънредна проверка за техническото състояние на всичките си енергийни обекти, както и на електрическите уредби и източници на резервно захранване. Ако бъдат забелязани повреди, трябва да бъдат предприети незабавни мерки за отстраняването им.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.