Какво представляват най-загадъчните древни организми

Какво представляват най-загадъчните древни организми

Какво представляват най-загадъчните древни организми

Учени от Московския държавен университет установиха какво представляват загадъчни древни организми, открити в Архангелска област.

Оказало се, че са колонии от дънни цианобактерии. Това показали изследванията на химичния състав на органични ципици, останали в отпечатъци от древните организми Beltanelliformis, съобщи Лента.

Beltanelliformis са сред най-древните форми на живот. Срещали са се на планетата преди 575-541 милиона години, т.е. през периода, приключил с "камбрийската експлозия".

Тогава се появили много видове животни, чиито предшественици били организми, живели през едиакарския период. Става въпрос за едри мекотели, чието място на еволюционното дърво бе неясно. Не се знаеше дали принадлежат към бактериите, животните или по-прости организми.

Beltanelliformis са най-простите обекти за изследване, тъй като са формирани от масово струпване на хиляди екземпляри. В скалите са оставили отпечатъци, които представляват кръгли гънки с диаметър 1 см и са покрити от органични ципици.

Много специалисти смятаха, че гънките са следи от мускули и че организмите са многоклетъчни морски животни, които са "роднини" на медузите или полипите.

От останки от органичното вещество учените отделили биомаркери - следи от органични вещества, от които е съставен организмът.

Оказало се, че в ципицата се съдържа голямо количество въглеводороди, които са характерни за растенията, водораслите и цианобактериите. 

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ