Откриха следи от живот на Земята преди 4 млрд. години

Откриха следи от живот на Земята преди 4 млрд. години

Откриха следи от живот на Земята преди 4 млрд. години

Учени от Университетския колеж в Лондон обявиха, че са открили фосили на вероятно най-древните микроорганизми на Земята. Останките са на повече от 4 млрд. години. Находката е направена в източната част на залива Хъдсън, в канадската провинция Квебек.

Международният екип е попаднал на кварцова утайка в скалния пояс Нувуагитук, която съдържа вкаменели нишковидни и тръбни структури на хематит – железен оксид, който свидетелства за жизнена активност на железобактария.

Откритите микроорганизми са с ширината на 1/10 от човешкия косъм и съдържат голямо количество хематит.

Според един от учените в екипа, Матю Дод, находката хвърля нова светлина върху произхода на живота на Земята. "Та дава отговори на въпросите, които винаги са вълнували човечеството – откъде сме дошли и как сме стигнали дотук, коментира той пред Би Би Си..

Скалният пояс Нувуагитук е фрагмент от древното океанско дъно и съдържа някои от най-ранните вулканични и седиментни скали, известни на науката.

Учените са изследвали части от скали с хидротермални жилки – пукнатини в океанското дъно, образувани от горещи, богати на минерали хидротермални източници.

Известно е, че тези жилки са били важна среда за микроби. Според палеонтолозите откритите вкаменелости са на същата възраст като пояса Нувуагитук, т.е. микроорганизмите са живели преди 3,77 - 4,28 млрд. години.

Досега се смяташе, че най-ранните следи от живот датират от 3,48 млрд. години. Те са намерени в скалите в Западна Австралия, но много изследователи се съмняват в биологичния им произход.

В находката от Канада учените са категорични, че небиологичния произход е практически изключен.

Много учени ще бъдат удивени, че метаболитните организми са използвали кислород толкова скоро след образуването на Земята, смята екипът откриватели. Находката сочи, че производството на кислород на повърхността на планетата е на възрастта на най-древните от познатите ни седиментни скали.

Според канадската експедиция откритието има важно значение за представите ни за съществуването на живи организми в други части на Слънчевата система.

"Организмите от Нувуагитук се отнасят към времето, когато се смята, че на Марс е имало течна вода и атмосфера, подобна на нашата. Така че, ако наблюдаваме еволюция на форми на живот на Земята, в същото време би могъл да се зароди живот и на Марс“,  отбелязва Маню Дод.

Хипотезата, че животът на Земята се е зародил само няколкостотин милиона години след формирането на планетата ни е ключов в дискусията дали появата на живи организми на Земята е уникално явление или за възникването на биологични видове е достатъчно само да се появят правилните условия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ