Откриха воден резервоар на 2 млрд. години със следи от живота на Земята
Най-древният воден резервоар на планетата, открит дълбоко под земята ва Канада през 2013 г. е още-по стар, отколкото се предполагаше, пише Би Би Си.
Първоначално възрастта му бе определена на 1,5 млрд. години. Сега обаче учените от университета в Торонто са открили на същото място още по-дълбоко разположен резервоар, който е по-стар с най-малко 500 млн. години.
Не става дума за малко вода под камъните, а за количества, които текат със скорост няколко литра в минута. Водата е повече, отколкото мислехме, казва проф. Барбара Шерууд Лолар, която оглавява проучването.
Първият древен резервоар е открит сред залежи от медна, цинкова и сребърна руда на дълбочина 2,4 км. Когато разбрали каква е възрастта му, учените решили да продължат изследванията все по-дълбоко, тъй като шахтата продължавала.
Следващият резервоар, намерен от екипа на Оливър Уор, е на почти 3 км дълбочина и според тестовете е на най-малко 2 млрд. години.
Откритието е уникално и ни позволява да погледнем в дълбините на историята и да си представим живота на планетата тогава, казват учените. Те са открили химически следи от жизнената активност на едноклетъчни микроскопични организми, обитавали течната среда. Т.е. има следи от живот на Земята преди 2 млрд. години.
"Не е възможно микробите да са оставили тези следи за кратко време. От гледна точка на микробиологията това е бил дълъг процес. А това пък сочи, че организмите са населявали водната среда през дълъг геоложки период.
Учените поясняват, че изследването на древните резервоари на Земята дава възможност да се разбере къде още може да съществува живот в Слънчевата система – например в замръзналите океани на спътниците на Сатурн и Юпитер.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.