Случайните открития

Случайните открития

Някои от откритията по-долу са ви напълно познати. Други със сигурност ще ви учудят.

Не всяка “Еврика!” е планирана, пише екипът на Obekti.bg и ни предоставя 10 доказателствата по този въпрос.

Разгледайте историята на някои от най-популярните открития на света. Ще се изненадате.

Радиоактивността Двете думи, които не бихте желали да чуете една след друга в едно изречение, са “олеле!” и “радиоактивност”. В случая с изненадващото откритие на физика Анри Бекерел те били произнесени заради една беля, която извадила радиоактивността на бял свят. През 1896 г. Бекерел се захласвал по две неща: естествената флуоресценция и наскоро изобретените рентгенови лъчи. Той провел серия експерименти, за да разбере дали естествено флуоресцентните минерали изпускат рентгенови лъчи, след като престоят на слънце. Проблемът бил, че опитите били проведени през зимата. Случила се седмица, когато облаците отказали да се изчистят от небето. Бекерел прибрал екипировката си в един шкаф и зачакал слънчев ден. Когато се върнал на работа, той видял, че урановите соли, които оставил в шкафа, са се отпечатали на фотографска плака, без преди това да са били на слънце. В урана очевидно имало нещо особено. Това се оказала радиоактивността.

Бакелитът През 1907 г. шеллакът се използвал за изолация в електрониката. Индустриалците се бъркали доста дълбоко, за да внасят скъпия шеллак, който се произвеждал от южноазиатски бръмбари. Химикът Лео Хендрик Бакеланд решил, че може да припечели, ако създаде алтернатива на шеллака. Вместо това обаче резултатът от експериментите му бил лесен за оформяне материал, който понасял високи температури, без да се изкриви. Бакеланд решил, че “бакелитът” му може да се използва за фонографски записи, но скоро станало ясно, че продуктът има хиляди приложения. Днешната пластмаса е производна на бакелита и се използва за всичко – от телефоните до бижутата.

Вулканизираната гума Чарлз Гудиър чакал с години щастливия случай и той най-накрая дошъл. Ученият прекарал десет години в търсене на метод, с който да улесни работата с гумата и да я направи устойчива на горещина и студ. Нищо обаче не действало така, както искал той. Един ден Гудиър разлял смес от гума, сяра и олово върху гореща печка. Жегата променила течността, но не я повредила. Когато той събрал останките, забелязал че сместа се е втвърдила, но още можела да се използва. Най-сетне! Пробивът, за който е мечтал! Вулканизираната му гума се използва навсякъде – от автомобилите до обувките и хокейните шайби.

Кока-колата Съществуват много истории за случайно измислени храни – чипсът се родил, когато готвачът Джордж Крум се опитал да запуши устата на капризен клиент, който постоянно връщал пържените си картофки, които според него били твърде сочни. Ледените близалки пък дошли на бял свят, когато Франк Еперсън оставил питието си навън в една студена нощ. Сладоледените фунийки били измислени на световния панаир в Сейнт Луис през 1904 г. Няма друга напитка обаче, която да е преживяла успеха на колата. Фармацевтът от Атланта Джон Пембъртън се опитвал да измисли лек за главоболие. Той смесил няколко съставки – не питайте кои, защото никой не знае. Рецептата продължава да е една от най-големите тайни на човечеството. След осем години продажба в аптеката питието става толкова популярно, че започва да се продава в бутилки. Останалото е история. 

“Умната” прах. Повечето от нас биха се разстроили, ако това, което имаме да правим за домашно, ни се взриви в лицето и се разсипе на малки парченца. За студентката Джейми Линк обаче не било така. Тя подготвяла доктората си по химия в Калифорнийския университет в Сан Диего, когато един от силициевите чипове, с които работела, избухнал. След това тя открила, че парченцата му продължили да функционират като сензори. Резултатът – “умната прах” – й извоювал първата награда в Съревнованието на студентите изобретатели през 2003 г. Тези мънички сензори могат да се използват и за изследване чистотата на питейната или морската вода, за откриване на опасни химикали или биоагенти във въздуха и дори за откриване и унищожаване на туморни клетки в тялото.

Вижте и още открития в галерията, която следва.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ