Стотици яйца разкриват тайните на птерозаврите
Стотици фосилизирани яйца на птерозавър бяха открити в изключително състояние и разкриват неочаквани подробности за живота на отдавна изчезналия рептил, съобщиха китайски и бразилски учени.
215-те яйца са извадени от триметров каменен блок и са най-голямата колекция вкаменелости, откривана досега. Те са намерени в района на Хами, Северозападен Китай.
Те са много крехки и за нас беше изненадващо да намерим такова количество на едно място. Досега сме попадали на най-много 10 петоразавърски яйца, казва пред Франс прес палентологът Александър Келнер от бразилския Национален музей.
16 от яйцата са на добре запазени ембриони. Благодарение на откритието за пръв път можем да говорим за поведението на тези същества, коментира Келнер.
Птерозаврите са се появили преди 225 млн. години и се смятат за първите гръбначни, способни да летят. Изчезват в края на Креда преди 65 млн. години.
Откритите в Китай фосили бяха наречени Hamipterus tianshanensis. Тези птерозаври са високи около 1,2 м и имат размах на крилата до 3,5 м.
При анализа на ембрионите учените откриват, че костите на крилата са по-слабо развити от тези на краката. Това значи, че новородените са можели да ходят, но не и да летят и са имали нужда от родителите си – това е едно от най-големите ни открития, подчертава Келнер.
Откритията ни едва сега започват, ще можем да попълним големите празнини в познанието за различните етапи от развитието на ембрионите на вида, добавя той.
Реплики на тези вкаменелости ще бъдат изложени от днес в Националния музей на Рио де Жанейро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.