Всички кучета произхождат от една глутница вълци

Всички кучета произхождат от една глутница вълци

Всички кучета от всички породи произхождат от една единствена популация вълци, опитомени преди 20 000 до 40 000 години според проучване, публикувано вчера и цитирано от Франс прес.

Проучването, поредното в търсене на произхода на най-добрия приятел на човек, се базира на генетичен анализ.

Според една от хипотезите хората са опитомили кучета за пръв път в Европа преди около 15 000 години. Други изследователи пък твърдят, че това се е случило в Азия преди най-малко 12 500 години. Миналата година бе публикувано и проучване, че кучетата са били опитомени едновременно на две различни места – в Европа и в Азия.

Кришна Веерамах от Нюйоркския университет и колегите й сега правят ДНК-анализ на останките на две кучета, открити в Германия. Едното е на 7000 г. – най-древното домашно куче, известно досега. Другото – на 4700 г. И двете са живели през неолита, периода, в който е поставено началото на земеделието и животновъдството.

Геномът на двете древни кучета е идентичен с този на съвременните. Според учените това значи, че имат общ географски произход.

Ние успяхме да определим, че първите домашни кучета са се появили преди 20 000-40 000 години, но, за съжаление, все още не знаем къде се е случило това, отбелязва Веерамах.

Процесът на „одомашняване“ на кучетата, хищник и потенциално опасно за хората животно, със сигурност е бил по-труден, в сравнение с опитомяването на овцете, прасетата и кравите, смятат учените.

Последната хипотеза е, че този процес е започнал пасивно от популация вълци, живеещи край лагерите на ловците-събирачи и хранещи се с остатъците храна, оставена от хората, смята експертката.

По-неагресивните вълци вероятно са развили специална връзка с хората. Именно от тази уникална популация по-късно домашните кучета са се разпространили по Земята заедно с миграцията на хората.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ