Парламентът гласува две оставки. Назначи нов министър на правосъдието
Депутатите гласуваха две оставки днес - тази на председателя на ЦИК Стефка Стоева и на министъра на правосъдието Данаил Кирилов и дори успяха да одобрят новият титуляр на министерския пост.
С 98 гласа "за", 45 "против" и 1 "въздържал се" депутатите избраха Десислава Ахладова-Атанасова за министър на правосъдието и тя положи клетва пред Народното събрание. Ахладова, която досега беше зам.-министър във ведомството, заема мястото на подалия оставка Данаил Кирилов. След избора новият министър благодари на народните представители и изрази надежда да оправдае гласуваното й доверие. В пленарната зала беше вицепремиерът Екатерина Захариева, която представи кандидатурата на Ахладова, както и министри от кабинета, информира БТА.
[[{"fid":"359936","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":250,"width":182,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: Десислава Ахладова-Атанасова/министерството на правосъдието
Отсъствието на Борисов даде повод за брожения сред опозицията .Георги Свиленски от "БСП за България" поиска премиерът Бойко Борисов да дойде в Народното събрание. "Ние поискахме г-н Борисов, той ни изпрати шестима министри", заяви депутатът от левицата. По думите му, Борисов го е страх и от новата зала. "Кажете му, че има коридор между Министерския съвет и тази сграда, може да дойде необезпокояван от никого", добави Свиленски.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева информира, че се е свързала с министър-председателя, но той няма възможност да дойде, затова е представляван от вицепремиера Екатерина Захариева.
"Данаил Кирилов е вторият министър на правосъдието, който си отива в един кабинет. Това е достатъчно заключение за провал в тази област. Много е важно да знаем дали си тръгва, защото не може да пише във Фейсбук или защото не може да пише Конституцията", коментира Крум Зарков от "БСП за България", иронизирайки както участието на Кирилов в съставянето на проекта на ГЕРБ за нова Конституция, така и изявите на бившия правосъден министър в социалната мрежа, които на няколко пъти предизвикаха бурни обществени реакции. След една от тях, в която Кирилов нарече лидера на "Да, България" Христо Иванов "Спондж Боб Квадратни гащи", реагира и премиерът като заяви публично, че му е забранил да пише във Фейсбук.
Крум Зарков отбеляза и че мониторингът на ЕК над България е останал. "Въпреки неколкократното повтаряне, че е отпаднал, истината е, че не е", посочи той.
"Който и да изберете днес за министър, неговият провал е предварително заложен", коментира още Зарков и отбеляза, че промените, които изисква България, не са персонални, а генерални.
В отрицателен вот колегата му Явор Божанков коментира, че една оставка ще зарадва българските граждани и тя е на министър-председателя. "Не всички граждани", репликира го Караянчева.
Гласуването на оставката на председателя на ЦИК Стефка Стоева, която пожела да прекрати предсрочно мандата си по лични причини, премина далеч по-спокойно и с доста по-голямо одобрение от страна на депутатите - със 145 гласа "за", нито един "против" и двама "въздържали се".
Депутатът от БСП Крум Зарков заяви, че ще подкрепят желанието на Стоева да напусне заемания от нея пост и апелира много бързо да започне процедурата за избор на нов председател на ЦИК.
От своя страта, лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ постави въпроса, какво се случва във времето до избор на нов председател на ЦИК. По думите му заместващ председателя на ЦИК, трябва да е зам.-председателят на ЦИК от управляващата коалиция, за да е ясна отговорността на управляващите за организирането на честни и прозрачни избори.
"Г-жо Караянчева, тази оставка трябваше да ви подсети, че повече от една година не изпълнявате задълженията си и по този начин поставяте под риск легитимността на избора, който конституира държавните органи", обърна се Карадайъ към председателя на парламента Цвета Караянчева и уточни, че повече от една година Караянчева не внася за разглеждане в парламента, внесен сигнал за несъвместимост на член на ЦИК.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.