Кабинетът одобри списък с 504 иновативни училища. Отпусна 1,9 млн. лв. за образованието

Кабинетът одобри списък с 504 иновативни училища. Отпусна 1,9 млн. лв. за образованието

Правителството одобри Списъка на иновативните училища в България за учебната 2020/2021 година. В него влизат 504 иновативни училища от 183 населени места, от 132 общини в 28 области, одобрени от специалния орган - Комисията за иновативните училища. Очаква се в тях, чрез различни иновации насочени към разработване и въвеждане на новаторски елементи в организацията или съдържанието на обучението, както и методите на преподаване да се подобрява качеството на образование .

Описаните иновативни процеси в училищните проекти за иновации ще бъдат с продължителност до 4 години и ще обхващат всички или част от участниците в образователния процес в училището, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. 

На днешното си заседание правителството одобри и допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2020 г. в размер на 25 790 лв. за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на деца и учащи от държавните училища по изкуствата и училища по културата към Министерството на културата по реда на Постановление № 46 на Министерския съвет от 2020 г. Сумата се осигурява за сметка на предвидените разходи в централния бюджет за настоящата година.

Отделно от това, Министерският съвет гласува допълнителни трансфери от 1 902 782 лв., които ще отидат в общините, за да се осигурят дейности по националните програми за развитие на образованието. 1 799 902 лв. ще бъдат предоставени по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда”.
От тях 1 216 506 лв. са за финансиране на 28 общински профилирани гимназии и средни училища, в които през учебната 2020/2021 г. ще се ремонтират, обзавеждат и оборудват учебни кабинети и класни стаи за профилирано обучение по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. Други 583 396 лв. са предвидени по модул „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“ (БДП). С тях в 90 детски градини и 181 училища ще бъдат изградени площадки за обучение по БДП.

С предоставените 97 280 лв. по Национална програма „Заедно за всяко дете” ще бъдат включени родителите/семействата в процеса на обхващане и включване на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование и с цел да се повиши възпитателният потенциал на семейството.

10 690 лв. се предоставят по модул „Подпомагане на екипите за обхват“. Средствата са предназначени за разработване и въвеждане на комплекс от мерки и прилагане на интегриран подход за всяко дете, което е идентифицирано като необхванато или е застрашено от отпадане от системата на образованието.

С 86 590 лв. 27 детски градини и 45 училища ще бъдат подпомогнати по втория модул „Добри практики за взаимодействие с родителите на институциите от предучилищното и училищното образование”. 5 600 лв. в изпълнение на Национална програма „Мотивирани учители“ са за осигуряване на квалифицирани учители, които работят в отдалечени райони или с ученици с понижени образователни резултати. Тези учители ще получават допълнително възнаграждение в размер на 500 лв. и средства за наем в размер на 200 лв. на месец или възстановяване на транспортни разходи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ