Макрон към Китай: Уважавайте единството на ЕС
Френският президент Еманюел Макрон поиска от китайския президент Си Цзинпин да "уважава единството на Европейския съюз" в момент, когато Пекин е заподозрян, че се опитва да породи разделение между европейските страни с политиката си за инвестиции, предаде Франс прес.
"Ние уважаваме Китай и очакваме, естествено, от нашите големи партньори също да уважават единството на Европейския съюз, както и ценностите, които той носи", каза Макрон.
Френският президент освен това отправи призив към Китай и ЕС да положат усилия за укрепване на мултилатерализма, като същевременно призна историческото съперничество между ЕС и Китай, предаде Ройтерс.
"Ние искаме да постигнем напредък при обновяването на мултилатерализма. Ние имаме различия, очевидно е, че в историята на човечеството силата не върви без съперничество. Никой не трябва да е наивен по този въпрос", каза Макрон. "Но ние уважаваме Китай и сме решени да водим диалог и да сътрудничим с него", допълни той.
Китайският лидер увери, че Европа и Китай "напредват заедно", въпреки че понякога са в състезание и призова отношенията помежду им да не са пропити с "недоверие", предаде Франс прес.
"Разбира се има въпроси на разногласие, на съревнование, но това е едно положително съревнование. В момента ние напредваме заедно. Не трябва недоверието да ни кара да гледаме постоянно назад", каза Си.
Франция и Китай се обявиха в подкрепа на глобално споразумение за инвестициите между ЕС и азиатския гигант, предаде Франс прес.
"Двете страни подкрепят бързото сключване на амбициозно глобално споразумение за инвестициите между ЕС и Китай, включващо достъп до пазара и защитата на инвестициите в духа на взаимната изгода", се казва в общо изявление на двамата лидери.
Това изявление идва в момент, в който американците и някои европейски страни са обезпокоени от придобивките на Китай на стария континент и упрекват Пекин, че не гарантира справедливо отношение към чуждите инвестиции на своя територия, отбелязва агенцията.
Китай инвестира най-малко 145 милиарда евро в Европа от 2010 г., но тенденцията е към забавяне в момент, когато няколко държави затягат мерките, за да регламентират придобивките на Китай.
И Макрон, и Си се обявиха за глобални усилия срещу "ерозията на биоразнообразието", предаде Франс прес.
В общо изявление двамата лидери казаха, че са против така наречените екологични престъпления, по-специално бракониерството, трафика на животински и растителни видове, застрашени от изчезване, както и срещу замърсяването с пластмаси.
Двамата лидери се ангажираха да прилагат парижкото споразумение за климата във всичките му измерения и до 2020 г. да съобщят дългосрочната си стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове до средата на века, предаде БТА. Китай ще е домакин догодина на конференция на ООН за биоразнообразието, която би трябвало да бележи важен етап в защитата на околната среда.
Си Цзинпин призова Франция към развитие на двустранното сътрудничество в нови отрасли - финансовата сфера, изкуствения интелект и устойчивото развитие на градовете, предаде ТАСС.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Сериалите „Коварен капан“ и „Спешни случаи в Питсбърг“ водят по номинации за наградите „Еми“ за 2026 г.
Свят |ЕЦБ изисква от банките да засилят киберзащитата срещу AI заплахите. Фед и АЦБ предприемат по-мек подход
Финанси |Корабоплаването през Ормузкия проток е почти напълно спряно след атаките на САЩ
Свят |Румен Радев: Започваме работа по Бюджет 2027
България |Тръмп заяви, че ще позволи на Украйна да произвежда ракети Patriot, но това никак няма да е лесно
Свят |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
България |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Свят |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Любопитно |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.