Правосъдният министър: Брюксел иска у нас да има прокурор, разследващ главния
Съгласна съм с тезата, че в ЕС няма такава фигура - прокурор, разследващ главния, но трябва да отчетем че Съветът на Европа по делото „Колеви“ и Европейската комисия, казаха на България, че ще бъде открита наказателна процедура, ако не се въведе такава фигура. Това заяви пред БНТ правосъдният министър Десислава Ахладова.
„Това означава, че ако не въведем този механизъм, всички ние ще понесем последствията от откриването на наказателна процедура. Вероятно по делото „Колеви“ е било решено, че такава фигура е нужна и че е необходимо да има контрол тогава, когато главният прокурор извърши престъпление. Неколкократно от Европа ни питат защо не сме въвели подобна фигура. Факт е, че правителството е задължено да я въведе, макар и екзотична за част от хората.“, добави тя.
По думите й България се съобразява с абсолютно всички препоръки, които ЕК има към всяка европейска държава,.
„Това означва, че ние не можем да пренебрегнем становището на Брюксел и да кажем, че смятаме, че всичко е наред в правосъдната система ни система, че нямаме абсолютно никакви проблеми и че няма да въведем такава фигура. Като всяка друга европейска държава, ние сме задължени да се съобразим с това, което ни се казва от Съвета на Европа. Знаете, че България е осъждана по много дела в Страсбург, за което плащаме всички ние като данъкоплатци. Аз лично искам моите данъци да отиват в образованието, в медицината, а не държавата ни да плаща за осъдителни решения в Старсбург. Това е една от основните причини за въвеждането на такъв механизъм.“, каза Алхадова.
Относно съмненията в смисъла и ефикасността на новата фигура на прокурор, наблюдаващ главния, правосъдният министър заяви, че не може да кажем, че чрез нейното създаване „замазваме“ очите на Брюксел, тъй като причината за въвеждането на този механизъм е изпълнението на решението по делото „Колеви“.
„Да, има много критици и не казвам, че част от критиките нямат основание, защото просто няма аналог, който да сравним в друга европейска държава, където да е въведен този механизъм, за да кажем - ето това е правилният механизъм. Възможно е след година две да кажем, когато този механизъм проработи, да кажем има някои несъвършенства. Ще усъвършенстваме някаква част от него, но нека да видим този механизъм ще проработи ли. Априори не трябва да казваме, че главният прокурор ще извърши престъпление. Дай Боже никога тримата големи, един от които е главният прокурор, да не извършват престъпление. Така или иначе тази фигура трябва да съществува.“, коментира тя.
„Чувам много критики, че тази фигура трябва да е съдия или организация, но Конституцията не позволява. Реално без изменение в нея единственият орган, който може да разследва, това е прокурор, затова избираме и такъв разследващ прокурор“, каза още Ахладова.
По думите й имало голям дебат относно това как ще се избира така нареченият „разследващ прокурор“, като тя е била привърженик на Пленумът да бъде органът, който да прави този избор.
„Смятам, че депутатите направиха голяма крачка напред с това, че дадоха възможност предложения да не се правят само от прокурорската колегия, а и от пленума. Друго, което е много важно, е че след изтичането на петгодишния мандат на този прокурор той може да бъде абсолютно независим от главния прокурор и може да стане съдия, т.е той йерархически след приключването на мандата си няма начин кариерата му да е зависима от главния прокурор“, обясни тя.
„Смятам, че най-голямото предизвикателство и постижение е това, че отказите на този разследващ прокурор подлежат на съдебен контрол. Съветът на Европа искаше точно това. По този начин тази фигура също е под контрол“, добави правосъдният министър
Президентът е в правото си да поиска поправките в Закона да отидат в Конституционния съд, смятам, че колкото повече гаранции има, толкова по-добре, категорична е министър Ахладова.
Бързината в правосъдието е много важна. Основният проблем в разпита на свидетелите по т.нар. мегадела е, че те се укриват, вещите лица също бавят експертизите. С приетите промени в НПК се въведе електронно правосъдие, чрез което призовки ще се получават на електронен адрес и няма да има забавяне, обясни Ахладова.
Считам, че стигайки до електронното правосъдие, което ще започне да действа от юли, бързината ще се увеличи. Освен това, с натискането само на един бутон всеки човек ще може да види каква е причината за забавянето на съдебния процес, допълни правосъдният министър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.