Ради Найденов: Сценариите на Юнкер са провокация за дебат

Ради Найденов: Сценариите на Юнкер са провокация за дебат

Сценариите на Юнкер са предложени като провокация за дебат каква да бъде Европа. Изборът е на страните, които участват. Петте сценария ги приемете като провокация за размисъл. Това коментира днес външният министър Ради Найденов по повод Бялата книга с пет сценария за бъдещето на ЕС след Брекзит и срещата на лидерите на 4-те най-големи държави в Съюза, които се обединиха около мнението за Европа на различни скорости.

Според него е възможно да има и хибридни варианти за Европа, зависи какво решат страните.

„За да бъдем единни и силни като ЕС, трябва да отговаряме на предизвикателствата, които съществуват в момента и в бъдеще”, подчерта външният министър.

По думите му процесът не е лесен, защото страните в Европа са различни, но е важно да се запази единството. Според Найденов у нас бягаме от термина „Европа на различни скорости”. „Фактически как живее Европа в момента - едни страни са в Еврозоната, други не са, едни са в Шенген, други не са”, отбеляза Найденов. „Това не е въпрос на бедни и богати, защото Дания не е член на Еврозоната, но бедни ли са датчаните”, попита министърът.

Той е на мнение, че трябва да разчупим клишираните образи за бяло и черно и да помислим ние какво сме в състояние да правим.

„Винаги съм се стремял да бъдем активни и да се стремим към тези, които са по-добри от нас, изтъкна външният министър. Защото според него стои и възможността сами да се изолираме, да стоим встрани, да не участваме в процеси, да бъдем пасивни и да чакаме някъде нещо да се случва. Но тогава отговорността е наша”, посочи министърът.

„За мен като убеден европеец, трябва да живеем не със съзнанието за „Европа” и „България”, а за „европейска България” и да правим всичко това, което би било полезно за страната ни в рамките на ЕС”, подчерта министър Найденов.

Според него България трябва да участва в интеграционните структури и да има резултатни реформи.

„В следващите години ни е необходима ефективна правна система, която може да се постигне с последователност и воля. Не може да стане в рамките на 2, 3, 4 години, а стъпка по стъпка. За да бъде страната ни от бързите, трябва по-бързо да се доближи до реда, който са създали страните - основателки на ЕС, защото стандартът на живот е показателен за това кой е по-добър и кой не толкова”, каза министърът. Коментарът му е на фона на одобрената днес от служебния кабинет официална позиция на България за предстоящата Среща на Върха в Брюксел.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?