Социалният министър: С политически решения се наруши балансът в пенсионната система

Социалният министър: С политически решения се наруши балансът в пенсионната система

През последните години балансът в пенсионната система се наруши с политически решения. Това заяви пред БНТ служебният министър на труда и социалната политика Гълъб Донев.

„Много граждани с голям трудов стаж - 43 години, и с пенсия ниска или равна до тези, които са с по-нисък стаж. Тук трябва да се гледа и индивидуално, защото осигурителният принос - доходът върху който са правени осигурителни вноски, на лицето, което е с по-висока пенсия, би могъл да бъде по-висок. Трябва индивидуално да се преценява всеки един казус – дали само трудовият стаж, или осигурителният доход, правят тази разлика. Винаги  и трудовият стаж, и осигурителният доход, върху който са правени осигурителни вноски, влияят върху размера на пенсията“, посочи социалният министър.

Той добави, че именно по тази причина работещите граждани на България трябва да държат да бъдат осигурявани върху реалния размер на работната заплата, върху осигурителния доход, който получават, за да не се получават такива изкривявания.

Донев е категоричен, че пенсията на трябва да бъде обвързана с минималната работна заплата, а с осигурителния доход и годините стаж в осигуряване, защото всичко друго ще доведе до изкривяване на системата и пак ще има недоволни.

„Системата не е сбъркана. Когато има неправилни решения за определяне размерите на пенсиите – винаги се получава в зоната на ниските пенсии, се получават такива дисбаланси. Тя не трябва да бъде обвързана с минималната работна заплата, а с осигурителния доход и годините стаж в осигуряване, защото иначе всичко друго ще доведе до изкривяване на системата и пак ще има недоволни. Ако се въведе процентно съотношение между минимална работна заплата, между линията на бедност и всички други показатели и да имаме някакъв процент, с който останалите пенсии да нарастват, ще доведе до демотивация от осигуряване. Хората няма да са мотивирани да се осигуряват върху реалните доходи, в системата няма да постъпват достатъчно финансови ресурси, за да може тя да се самоиздържа, да е балансирана, да има адекватност на пенсиите и финансова стабилност“, каза той.

„Увеличението на пенсиите от 1 юли с 5% не е достатъчно. То ще обхване всички пенсионери, ще се увеличи и прагът за получаване на енергийни помощи.“, каза още Донев.

По думите му изплащането на 50 лева заради кризата като помощ трябва да продължи.

Той коментира и предложението за преизчисляване на пенсиите с нов осигурителен доход от 2018 година.

"Необходими са милиард и половина - 2 милиарда, тези пари в момента ги няма в бюджета на Държавното обществено осигуряване, трябва да дойдат от актуализация на бюджета или от преразпределение на други разходи, но това може да се случи при редовно правителство и работещ парламент", каза още Гълъб Донев.

По думите му от инспекцията по труда докладват за увеличаване на случаите на работа без трудови договори, на заплати, които се различават от действително получаваните.

„По ведомост получават примерно 1000 лв., а в плик „под масата“ още 1000 лв. Сега това излиза като голям проблем наред с нарушенията, които са в областта на безопасността и здравето при работа. Това са язва на нашето общество и едни от най-тежките нарушения в трудовото законодателство“, каза той.

Според него антикризисните мерки са довели до изсветляване на икономиката.

„Един от ефектите на въведените антикризисни мерки е, че голяма част тогава, когато икономиката беше затворена и ограничена от въведените противоепидемични мерки, доходите постепенно изсветляваха. Това се забелязва и от нарасналите постъпления приходи в системата на държавното обществено осигуряване от осигурителни вноски. Наблюдава се и от покачване размера на платените данъци от ДДС, данъка, който е за физическите лица. Тези мерки до известна степен допринесоха за това да се изсветли част от икономиката въпреки затварянето на бизнесите. Това е един парадокс“, поясни Гълъб Донев.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ