1,8 млрд. лв. е бюджетът на София за 2021 г., кметството залага 3 стратегически цели
Залагаме бюджет от 1.884 млрд. лв. за 2021 г. От тях 1.375 млрд. лв. са средства за текущи дейности и държавно делегирани дейности, в които влизат увеличение на заплатите на учителите, социални работници и в здравеопазването. Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова при представянето на бюджета на общината за 2021 година, който тя определи като реалистичен. Сега предстоят представяния и обществено обсъждане на бюджета за 2021 г., като Фандъкова се надява до средата на февруари той да бъде гласуван и одобрен от Столичния общински съвет.
План-сметката на столицата за 2021 г. е фокусирана върху три стратегически цели.
Първата е изграждане на стратегическа инфраструктура на София, за което ще бъдат заделени 140 млн. лв. Те ще бъдат инвестирани в изграждането на транспортна инфраструктура, която ще включва строеж на нови булеварди, както и разширения на бул. "Тодор Каблешков", ул. "Опълченска", бул. "Филип Кутев", бул. "Ломско шосе", Източната тангента и др.
"С тях София практически ще има нова транспортна схема с над 1/3 разтоварен трафик през центъра на града. Моята цел е да ги изградим през следващите няколко години. София се развива с темпо, което стратегическата инфраструктура трябва да наваксва, за да осигури движението в града за следващите десетилетия. Вчера беше одобрен и заемът, който е насочен към развитие на стратегическата инфраструктура", обясни Фандъкова.
Втората стратегическа цел, която лансира кметът на София, е осигуряването на повече места в детските градини. За целта в бюджета са заложени 65,7 млн. лева, които са предвидени за разширяване на детските градини и ясли.
"45 са конкретните обекти за нови сгради и разширения на детски градини и ясни, с тях очакванията ни през тази и следващата година, когато ще завършат, е да отворим 185 нови групи", допълни Фандъкова. По думите й, обектите са в 23 района на София, единственият район, в който няма заложен обект е Нови Искър.
"Залагаме 1,6 млн. лв. за проектиране на 16 нови сгради за детски градини, които да включим в строителната програма за следващата година. Над 6 млн. лв. инвестираме в изграждането на нови училищни корпуси и основни ремонти 7 училища, в две от тях изграждаме и нови физкултурни салони. 1.5 млн. лв. са гарантирани за изграждане на модерни училищни тоалетни, които са от програмата "София инвестира", каза още кметът на София.
Третата стратегическа цел пред Столична община за 2021 г. е подобряването на качеството на въздуха, за която са предвидени около 200 млн. лв.
"Тази година стартира големият проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление, предвидените средства са малко над 12 млн. лв. С план-сметката за чистотата - увеличаваме площите за миене с 24%. Планираме програма за премахване на т. нар. кални точки в кварталите, които с източник на прах. Програмата стартира през миналата година, а бюджетът й е над 1 млн. лв.", обясни столичният кмет.
Общо 172,5 млн. лв. се осигуряват за довършване на първите участъци от третата линия на метрото, нови метровлакове и основен ремонт на стари, също и за доставката на 25 нови трамвая, 82 електробуса и 30 тролея. "Средствата за тези превозни средства са безвзъмездни, като целта е подобряване качеството на въздуха. 18,6 млн. лв. са собствени средства", добави Фандъкова.
4.6 млн. лв. са заложени за инвестиции в основните градски паркове. 11,8 млн. лв. са планирани за рекултивация на старите депа, както и подготовка на завод за преработка на едрогабаритни отпадъци.
Като важен акцент в бюджета столичният кмет определи увеличаването на инвестициите в уличното осветление и светофарните уредби, чийто общ размер е над 6.2 млн. лв. "С изграждането на ново енергоспестяващо улично осветление през последните 7 години са спестени 5 млн. лв. от разходите за електричество и поддръжка", добави Фандъкова.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.