Борис Джонсън: Brexit не е краят, а началото...

Борис Джонсън: Brexit не е краят, а началото...

Brexit не е краят, а началото на нова страница в британската история. Каквито и да са препятствията по пътя, знам, че ще успеем. Това заяви британският премиер Борис Джонсън към сънародниците си час преди страната му да напусне ЕС.

„Тази вечер напускаме Европейския съюз. За много хора това е удивителен момент, момент, който те мислеха, че никога няма да настъпи. Мнозина, разбира се, изпитват тревога и загуба. А трета, може би най-голямата група, се безпокояха, че цялата тази политическа препирня няма да свърши. Разбирам всички тези чувства и нашата работа като правителство, моята работа, е да обединим страната и да я поведем напред. Но най-важното, което искам да кажа е, че тази вечер не е краят, а началото”, заяви министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън.

„Ще дадем надежда и възможност във всяка част на Обединеното кралство. И ако успеем да постигнем това правилно, вярвам, че с всеки изминал месец ще расте доверието към нас не само у дома, но и в чужбина. И в нашата дипломация, и в нашата борба с промените в климата, в нашите кампании за човешки права или женско образование или свободна търговия ще преоткрием възможности, които не сме използвали от десетилетия. Силата на независимата мисъл и действие. Каквито и да са препятствията по пътя, знам, че ще успеем”, каза премиерът в изявлението си преди излизането на Великобритания от ЕС. 

До развода на Великобритания с ЕС се стигна след изглеждащо безкрайно протакане в договаряне на споразумението между двете страни, довело до оставката на предишния премиер Тереза Мей, нови парламентарни избори в Обединеното кралство, напускане на министри-ветерани и много дебати, дали отцепващата се членка върви към свобода или към пропаст.

НО КОЙ ВСЪЩНОСТ НАПРАВИ BREXIT ВЪЗМОЖЕН?

Това е личност противоречива и невписваща се особено в определени рамки и граници. Човек, готов за война в името на Brexit, но с идеи за мир в края на пътя.

Борис Джонсън – бивш кмет на Лондон, бивш външен министър и отскоро министър-председател на Обединеното кралство. Английски премиер с българско малко име и турско потекло. Той е наследник на политика и журналиста Али Кемал, който е един от най-активните противници на войната за независимост на Турция, която избухва преди близо 100 години под водачеството на Кемал Ататюрк. Заради своята позиция Али Кемал е линчуван на площада в Измит през 1922 г. Той е една от най-любопитните личности в турската история. В началото на ХХ век емигрира в Лондон, където през 1903 г. се жени за английската дама Уилфрид Брун, с която има една дъщеря и син. 10 години по-късно изоставя децата си и отново се завръща в Османската империя, където се жени повторно. Децата на Кемал във Великобритания израстват там при баба си и взимат майчината си фамилия Джонсън. Борис Джонсън е внук на сина на Али Кемал Осман, пише БГНЕС.

Александър Борис Джонсън, роден в Ню Йорк през 1964 г. През 2015 г. заявява, че ще се откаже от своето американско гражданство, за да докаже „принадлежността си към Великобритания”. Година по-късно той остава единствено поданик на кралицата.

Днес Бо-Джо, както британските таблоиди наричат Борис Джонсън, стана централна фигура и за медиите, и за членовете на Консервативната партия. След референдума, на който мнозинството гласува за излизане на Великобритания от ЕС, за логичен приемник на Камерън се смяташе пламенният радетел за „Brexit и бивш кмет на Лондон, известен с нестандартния си политически стил. Той се застъпва за връщане на партията към традиционните ценности и за ниски данъци.

Тереза Мей назначи Джонсън за външен министър, но той бързо привлече вниманието към себе си заради широко критикувани позиции, както и заради поредица от дипломатически гафове. Борис Джонсън стана все по-неудобен за правителствената стратегия за Brexit.

По професия е журналист и е публикувал няколко книги. Учил е в Итън и Оксфорд. През студентските си години в Оксфорд е членувал в крайно затворения клуб „Бълингдън“ заедно с консерватора Дейвид Камерън. Преди да стане кмет е работил в авторитетните издания "Таймс" и "Дейли Телеграф".

През 2018 г. той се оттегли като министър на външните работи, за да се противопостави на сделката на Мей за Brexit. В писмото му за оставката се твърди, че Великобритания е постигнала лоша сделка заради „ненужното си съмнение“. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ