Докато Европа мръзне, Северният полюс се затопля

Докато Европа мръзне, Северният полюс се затопля

Докато Европа мръзне тези дни, северният полюс отбелязва рязко затопляне с 30 градуса над нормалните за сезона температури. Ненормалната ситуация се повтаря пред последните години, припомнят учените и я обясняват с глобалното затопляне.

Термометрите показваха до минус 35 градуса в някои райони на Централна Русия в неделя. В същия момент Северният полюс, потънал в полярна нощ, регистрира температури съвсем близки до положителните.

Температурният пик на Северния полюс и ледената вълна в Европа са пряко свързани, казват метеоролозите.

В най-северната част на Гренландия в неделя се е затоплило до 6,2 градуса – изключителна рядкост, тъй като стойността ес 30 – 35 градуса над обичайните за сезона.

Над северната част на Скандинавието се е станал „антициклонален блокаж“ -  топлият въздух се е издигнал нагоре от Исландия към Северния полюс, докато студеният въздух е слязъл от Урал и Западна Русия към Европа.

Ситуацията е изключителна, но не съвсем, тъй като на Северния полюс са регистрирани положителни температури вече 4 пъти между 1980 и 2010 г.

Последните 4-5 зими в най-северната точка на планетата са били по-топли, казва Робърт Греъм от Норвежкия полярен институт. Тенденцията за арктическо затопляне е налице и е съвсем ясна, казват метеоролозите.

Засега е трудно да се каже дали феноменът е свързан с климатичните промени, но това е съвсем възможна хипотеза според климатоложката Марлене Кречмер от Института в Потсдам за изследване на климата.

Около норвежкия архипелаг Свалбард, на запад от Гренландия, площта на ледовете в понеделник е била 205 727 кв. км, по-малко от половината от средното за периода от 1981 до 2010. Климатолозите смятат, че до 2050 г. през летния сезон ледът в океана на Арктика ще започне да се стопява напълно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ