ФАО алармира: Цените на храните поставиха нов рекорд

Manager News

Войната в Черноморския регион предизвика гигантски скок в цените на храните през март, алармира днес Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО).

През март 2022 г. индексът на цените на храните, който организацията следи, достигна средно 159,3 пункта – нарастване с 12,6% спрямо февруари, когато достигна най-високото си ниво от създаването на измерителя през 1990 г. Той следи месечните колебания в световните цени на потребителската кошница от основни продукти. На годишна база индексът е нараснал с 33,6%.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО е със 17,1% по-висок през март спрямо февруари. През последните три години на Руската федерация и Украйна се падат около 30% от световния износ на пшеница и на 20% от световната търговия с царевица. Световните цени на хлебното зърно скочиха с 19,7% през месеца, което беше подкрепено и от опасенията за състоянието на посевите в САЩ.

Войната прекъсна доставките от най-големия износител на слънчогледово олио в света, което означава, че цената на заместителите също скача. Индексът на цените за растителното олио масло на ФАО се повиши с 23,2 на сто.  Цените на палмово, соево и рапично масло също се повишиха значително на фона на по-високите цени на слънчогледовото и суровото масло, като соевото масло беше допълнително подкрепено от опасенията за по-ниския износ от Южна Америка.

Средният индекс на цените на захарта се е увеличил с 6,7% спрямо февруари, компенсирайки предишния спад, но е с 20 на сто по-висок спрямо година по-рано. Основната причина е покачването на цените на суровия петрол и на бразилския обменен курс, но благоприятните прогнози за производството в Индия предотвратиха по-голямо увеличение този месец, уточняват от ООН.

С 4,8% се е покачил и индексът на цените на месото, движен от скока на свинското месо, предизвикан от недостига на прасета за клане в Западна Европа. Международните цени на домашните птици също се повишиха поради намалените доставки от големите страни износителки поради огнища на инфлуенца по птиците.

ФАО отчита и драстично покачване на млечните продукти, като индексът на годишна база е нараснал от  2,6 до 23,6%, като котировките на маслото и млякото на прах се повишиха рязко, тъй като търсенето на внос на краткосрочни и дългосрочни продукти увеличи доставките, предимно за азиатските пазари.

Организацията по прехраната предвижда , че глобалното производство на пшеница през тази година ще бъде 784 млн., а не както предвиждаше 700 млн. тона. Тази оценка се основава на очакването, че поне 20% от площите в Украйна са унищожени от войната, което ще повиши риска за недохранване в целия свят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ