Инвестициите в хотели в Европа са потънали от началото на пандемията

Инвестициите в хотели в Европа са потънали от началото на пандемията

Инвестициите в хотели в Европа са потънали от началото на пандемията

Инвестициите в хотели в Европа са потънали от началото на пандемията през март 2020 г. Дванадесет месеца по-късно обемът на средствата, привлечени от хотели, е спаднал с 49,7% до 2,1 млрд. евро. Това сочат данните на последния доклад на Savills Aguirre Newman, консултант по недвижими имоти в Барселона, Испания, предава cincodias.elpais.com

"Високата задлъжнялост на компаниите продължава да бъде пречка за навлизането на много инвеститори. Въпреки това през последното тримесечие беше набран голям капитал от добре капитализирани инвеститори, които очакват отстъпка на пазара и възстановяване на перспективите за туристическата индустрия", подчертава Джошуа Арнолд, изследовател в Savills Aguirre Newman. 

Според доклада, Обединеното кралство продължава да бъде най-атрактивният пазар за инвеститори, със 746,5 милиона евро или 34,6% от общите транзакции между януари и март. Въпреки срива на международните пътувания, инвестициите в дестинации като Обединеното кралство или Германия са подкрепени от силен растеж на вътрешното търсене. През 2018 и 2019 г. добрите климатични условия накараха много туристи от двете страни да останат на почивка в родните си дестинации, докато през 2020 и 2021 г. основната причина за вътрешния бум на пътуванията беше коронавирусът. 

Правителствените помощи продължават да подпомагат ХоРеКа сектора в цяла Европа, макар и да варират значително в различните страни. Често приемана инициатива в подкрепа на доходите на хотели по време на възстановяването е временно намаляване на ДДС за хотелите, като ставките намаляват до 75% във Великобритания, и 50% както в Белгия, така и в Австрия. 

Данните показват още, че все още има единодушие сред инвеститорите, че традиционно най-популярните дестинации ще бъдат отново в тези списъци през следващите тримесечия. Това е доказателство за значителния брой транзакции, извършени в Мадрид или Барселона, които позволиха на Испания да се класира на втора позиция с получени 400 милиона евро и да надмине Германия.

Апетитът на инвеститорите е по-фокусиран върху луксозните активи. Хуан Гарника, изпълнителен директор на Хотели Savills за Южна Европа, подчертава, че "през ​​втората половина на годината очаква да види по-голямо съответствие на очакванията на купувачите и продавачите, което ще доведе до ускоряване на транзакциите в сектора". 

Всъщност, цените на най-ценните активи едва паднаха от началото на 2020 г., когато очакванията на купувачите бяха да получат отстъпка близо 30%. Въпреки това, големите операции, приключени през първото тримесечие (като покупката на групата Zetter, с три хотела в Лондон, от Orca Holdings с финансово седалище в Малта) засилват залога към луксозни активи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ