Колко зависим е светът от зърното на Украйна и Русия

Колко зависим е светът от зърното на Украйна и Русия

Колко зависим е светът от зърното на Украйна и Русия

И Украйна, и Русия са едни от най-големите износители на храни в света. Какви ще са последствията от войната върху глобалните хранителни доставки, става ясно от данните, събрани от Хана Ричи, старши научен сътрудник и изследовател в Our World In Data. Тя е с докторска степен по геонауки в Университета в Единбург. В статията си, публикувана на страницата на неправителствената организация, Ричи  пише, че Украйна е един от най-големите участници в Световната програма по прехраната на ООН (WFP), която предоставя хранителна помощ на страни в криза. Ръководителят ѝ Дейвид Бийзли изчислява, че страната осигурява 40% от пшеницата. Но войната обърна този поток – сега украинците се нуждаят от храна и Световна програма по прехраната (WFP) работи за това.

Войната в Украйна може да има дълбоко въздействие върху глобалните доставки на храна, което ще компрометира продоволствената сигурност в целия свят и ще предизвика глад. Добрата новина е, че все още има време да се овладее кризата. По-надолу представям данни, от които ще разберем мащаба на кризата и кои са държавите, зависими от доставките на храни от Украйна.

Украйна и Русия са сред най-големите износители на зърнени култури и масла в света

Украйна и Русия играят важна роля на световните пазари на храни. Те са нетен износител на пшеница, царевица и ечемик. Украйна и Русия са водещи износители на слънчогледово олио. Някои страни, като Индия например, разчитат изцяло на този внос, за да осигурят вътрешните доставки.

Графиките по-надолу дават представа за приноса на двете страни към световното производство и износ на храни. Делът на Украйна и Русия в глобалния износ на пшеница е една четвърт, а на царевица и ечемик – една пета. Двете страни са източник на почти две трети от търгувания обем със слънчогледово олио, като само Украйна държи почти половината от световния износ.

[[{"fid":"391110","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2400,"width":3400,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

[[{"fid":"391111","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2400,"width":3400,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Кои страни са най-зависими от вноса на храни от Украйна и Русия?

Потенциалното въздействие от намаленото производство на храни в Украйна и Русия няма да се усещат еднакво навсякъде. Най-уязвими ще бъдат онези страни, които внасят директно от тях. Цените на храните се покачват, което означава, че не само те ще бъдат засегнати, но и всички нетни вносители на зърно.

За да идентифицираме най-уязвимите държави, които вероятно ще се нуждаят от помощ през следващите месеци, събрахме данни за вноса на тези ключови култури. От картата става ясно кои страни внасят най-много пшеница, царевица, ечемик или слънчогледово масло; кои държави внасят от Украйна и/или Русия; и колко са зависими от вноса за вътрешни доставки.

Близкият изток и Северна Африка до голяма степен разчитат на внос на пшеница от Украйна и Русия. Повече от две трети е вносът от там в Египет, Либия и Ливан. Що се отнася до царевицата, зависимостта от Украйна и Русия има още по-голям географски обхват – зависими са много страни от Източна Азия и Европа. Данните за производството, местното предлагане и внос са взети от Организацията на ООН по прехраната и земеделието (FAO).

[[{"fid":"391112","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2400,"width":3400,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ