Краят на мораториума върху съкращенията разбуни духовете в Италия

Краят на мораториума върху съкращенията разбуни духовете в Италия

Краят на мораториума върху съкращенията разбуни духовете в Италия

Синдикатите се опасяват от социално цунами, а левите партии от катастрофа за работните места: наближаващият край на забраната за съкращения в Италия, въведена, за да се противодейства на ефекта от пандемията от коронавирус, подлага на тежко изпитание разнородното правителство на премиера Марио Дргаги, информира Франс прес. 

Самият Драги предупреди още когато зае поста си през февруари, че правителството трябва да защитава всички работници, но би било грешка да се защитават еднакво всички компании. Според него трябва да се направи избор. 

Европейската комисия се намеси в началото на юни, като разкритикува тази единствена по рода си система в Европа, която според Брюксел е контрапродуктивна, тъй като защитава служителите на безсрочен трудов договор, но не и временно заетите, повечето млади хора и жени, предава БТА. 

Отражението на пандемията от Ковид-19 върху работните места във Франция и Германия - страни, които не прибегнаха до замразяване на съкращенията, а финансираха частичната заетост - е било по-слабо, отколкото в Италия, изтъкна комисията.  Очаква се срокът на забраната за съкращения да изтече в края на юни за големите компании, най-вече в строителството и промишлеността, и в края на октомври за малките и средни компании, основно в сферата на услугите, припомня АФП.  

Решение може да бъде намерено в избирателното удължаване на мораториума върху съкращенията в някои сектори, които са много отслабени като текстилния, както предложи министърът на икономическото развитие Джанкарло Джорждети от "Лигата".  

Трябва ли обаче да се очаква лавина от съкращения? Не, според Франческо Сегеци, председател на фондация Адапт (Adapt), специализирана в проучванията на пазара на труда. По думите му най-реалистичните прогнози са за между 70 000 и 100 000 съкращения, което не е за пренебрегване, но и не е толкова голям брой.  

Италианската централна банка смята, че са били спасени 440 000 работни места през 2020 година благодарение на блокираните съкращения. 

Въпреки действащата забрана през миналата година са били съкратени 550 000 работни места, тъй като тя не включва освобождаванията от работа по дисциплинарни причини или заради закриване на компании. Към тях се прибавят и стотици хиляди временно заети работници, чиито договори не са били подновени. 

Общо близо един милион работни места са били заличени от трудовата карта на Италия през 2020 година. Безработицата е достигнала 10,4% през първото тримесечие, което е най-високото равнище от началото на 2019 г. Във възрастовата група между 15 и 24 години този показател е скочил до 39,2% при жените и 32,7% за мъжете. 

Някои сектори като строителния и производството обаче срещат трудности при наемането на персонал поради липсата на квалифицирана работна сила. Близо 1,3 милиона позиции, повечето от които временни, трябва да бъдат попълнени между юни и август, според Съюза на италианските търговски, индустриални, занаятчийски и земеделски и камари (Unioncamere), цитиран от АФП. 

Конфиндустрия (Confindustria), основната работодателска организация в страната, е оптимистично настроена, залагайки на икономически растеж от около 5% през 2021 г. Тази прогноза се споделя и от Банка д'Италия (Banca d'Italia). Според шефа на бизнес асоциацията Карло Бономи са налице условия за малко икономическо чудо. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ