Макрон: Икономиката на бъдещето трябва да мисли за хората
„Важно е да запомним няколко неща от преживяното през миналата година и от ситуацията, която ще продължи още дълги месеци, а може би и години. На първо място, не може да мислим за икономиката, без да мислим за хората. Може да звучи банално, но във всички страни направихме нещо немислимо преди – спряхме икономическата активност, за да спасим животи. Това е първият урок. Животът на хората е по-важен от икономическите резултати.“ Това заяви френският президент Еманюел Макрон в своята реч по време на втория ден от провеждащия се онлайн Световния икономически форум в Давос.
По думите му ние не можем да построим нищо в новия свят след COVID-19 без да си вземем поука от преживяното.
„Нашите общества са уязвими, а природата ни напомня за това чрез пандемията и климатичните промени. Икономиката на бъдещето, подсилена от тези уроци, ще трябва да бъде такава, която мисли както за иновации, така и за човечеството. Тя ще трябва да балансира между конкурентоспособността и климатичните цели. Тя ще трябва да бъде по-устойчива и по-добре организирана.“, каза Макрон.
Според него ще можем да преодолеем тази криза само ако създадем икономика, фокусирана върху борбата с неравенството.
„Ако погледнем последните десетилетия, ще видим, че капитализмът и пазарните икономики постигнаха успехи, така че не трябва да прибързваме с хвърлянето на камъни. Знаем, че тази система е спасила милиони хора и извадила от бедност милиони други. Тя позволява на граждани и потребители да имат достъп до продукти и услуги, които е в миналото е бил рядкост. Всичко това обаче се случва на фона на нарастващо неравенство в различните общества. Много бяха извадени от бедност и включени в цикъла на продукция, но други бяха премахнати от него. Милиони хора по света бяха изправени пред социални и икономически шокове. Говорим за хора, които са изгубили чувството си за полезност, тъй като са останали без работа. Зад този процес също стои капитализмът.“, коментира Макрон.
По думите му капиталистическият модел и отворената икономика не могат да работят добре в тези условия, тъй като те са резултат от един компромис между демократичните общества, индивидуалната свобода и напредъка за средния клас, който бе разбит от ускоряването на климатичната и демократичната криза.
„При този модел имаме огромен публичен дълг, който плащат данъкоплатците. Както знаем, те именно данъкоплатците са хората, които не винаги имат полза от глобализацията. Затова смятам, че за бъдещето на човечеството е важно запазването на няколко фундаментални неща – частна собственост, сътрудничество, индивидуална и обща свобода. Това са основите на нашите общества. Всичко това трябва да ни накара да преосмислим нашите организации с фокус върху борбата срещу социалните неравенства и мисъл за климатичните последствия от нашите действия. Трябва да реформираме компаниите си отвътре, така че всички заинтересовани страни – работодатели, служители, акционери, да вземат предвид своето въздействие върху демокрацията, социалния живот и климата“, каза френският президент.
Той заяви още, че до момента нито една страна все още не е покрила ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата и че това е ключов приоритет.
„Трябва да го направим всичко заедно, за да не се създадат разминавания в продуктивността. Затова през последните години, след като САЩ напуснаха споразумението, имаше голям риск, но в крайна сметка къщата от карти не се сгромули. Европейските страни, развиващите се страни, а и Китай, продължиха да се придържат към споразумението. Първото действие на новата администрация на Байдън беше да върне страната към пакта, заради което аз призовавам всички да ревизират нагоре целите си, както направихме в Европа. Нашата цел сега е да намалим въглеродните емисии с 55% до 2030 г. и да постигнем въглеродна неутралност до 2050 г.“, каза Макрон.
По думите на френския президент са необходими механизми за насърчаване на зелените инвестиции и такива за санкции, така че трансформацията да бъде по-бърза.
„Всичко, за което говорим сочи към една посока. Първо, трябва да създадем нов световен консенсус. По време на Парижкия форум за мир ние опитахме да съберем на едно място държавни глави, нпо-та и интелектуалци, за постигане на нов консенсус, отвъд консенсуса на Вашингтон. На второ място, трябва да намерим нов начин за сътрудничество между държавите, или иначе казано, връщане към ефективния мултилатерализъм. Аз вярвам в това от години, но прогресът по темата бе забавен от предходната администрация на САЩ, която не вярваше в многостранни подход. Вярвам, че тази година американския ни партньор ще отново ще се ангажира с това. Трето, трябва да изградим тези нови коалиции между държавите, неправителствените организации и инвеститорите.“, коментира Макрон.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.