От днес човечеството живее на екологичен кредит

От днес човечеството живее на екологичен кредит

Още днес човечеството ще е изчерпало всички ресурси, които природата може да възобнови за една година и ще живее "на кредит" в продължение на няколко месеца, сочи проучване на неправителствената организация Global Footprint Network, цитирано от Франс прес. Авторите изтъкват, че тази дата настъпва все по-рано.

"1 август ще бъде денят, когато ще сме изразходвали повече дървета, вода, плодородни земи и риба, отколкото Земята може да предостави за една година, за да се прехранваме, да имаме подслон и да се придвижваме, като въглеродните емисии ще са повече, отколкото могат да абсорбират океаните и горите", обясни Валери Грамон от Световния фонд за дива природа (WWF), който е партньор на Global Footprint Network.

"За да осигуряваме нуждите си днес ни е необходим еквивалентът на 1,7 от Земята", посочва организацията в комюнике.

В началото на 1970-те години този ден се падаше на 29 декември, а през 2017 настъпи на 3 август.

Изчерпването на ресурсите се е ускорило в резултат на свръхпотреблението и разхищенията, уточни Валери Грамон. Тя припомни, че около една трета от храните по света се изхвърлят.

Положението е много различно в отделните страни. Малки страни като Катар и Люксембург имат много голям екологичен отпечатък, подчерта Пиер Кане от фонда за дивата природа. По думите му, ако цял свят живееше като тях, денят на изчерпване на ресурсите щеше да настъпва още около 9-19 февруари. За разлика от тях тази дата във Виетнам е 21 декември.

Докато населението на Земята се разраства, икономиките се развиват и търсенето на ресурси става все по-голямо, то размерът на Земята си остава същия. От 1970 година насам, когато глобалната свръхконсумация става факт, ние започваме да теглим от „главницата“ на нашата биосфера, вместо да живеем от нейната „лихва“, предупреждават експерти на WWF. Оценките показват, че за да задоволим консумацията си при сегашните темпове на търсене, ние имаме нужда от 1,7 планети. Изследването показва, че жителите на Обединеното кралство имат нужда от 4 „Великобритании“ за да посрещнат нуждите на своето потребление. А населението на САЩ живее така, сякаш разполагаме с ресурсите на 5 планети като Земята.

Експерти от WWF сравняват свръхпотреблението с градинар, който не само яде плодовете на своето дърво, но и малко по малко сече стъблото му. Те предупреждават, че екологичната свръхконсумация е възможна само за ограничено време преди екосистемите да започнат да се разпадат и накрая напълно да се сринат. А цената, на която ще трябва да изкупим „дълга си“, е много висока...

Днес ние все по-често се сблъскваме с недостиг на прясна вода, опустиняване, ерозия на почвата, намалена производителност на земеделската реколта, обезлесяване, загуба на биоразнообразие, колапс в риболова и увеличаващи се нива на въглеродния диоксид в атмосферата, което води до климатични промени и по-тежки суши, горски пожари и урагани. Тези заплахи могат да предизвикат отчаяние и да принудят много хора да мигрират, търсейки спасение в градовете или в други страни.

„Сега е моментът да започнем да обръщаме тази тенденция“, призовава  Веселина Кавръкова, директор на WWF България. „Като потребители всички имаме избор да направим потреблението си много по-устойчиво – като, например, внимателно избираме храната си, така че да е сезонна, местно произведена, от устойчиви източници, намаляваме или направо се отказваме от еднократните пластмасови опаковки, пестим енергия и вода в домовете си, замисляме се нужно ли е да използваме колата си всеки ден", призовават еколозите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ