"Идвам с мир" - папата започва историческа визита в Ирак

Идвам с мир - папата започва историческа визита в Ирак

"Идвам с мир" - папата започва историческа визита в Ирак

"Идвам като поклонник (. . .), за да моля Господ за прошка и помирение след години война и тероризъм (. . .), и пристигам сред вас като мирен поклонник" - това заяви папа Франциск във видеообръщение към жителите на Ирак. Главата на Римокатолическата църква се очаква да пристигне днес в мюслманската държава на знакова визита, която е и първото му официално пътуване до друга държава от началото на глобалната пандемия.

"Най-сетне скоро ще съм сред вас. Толкова много искам да се срещна с вас, да видя лицата ви, да посетя вашата земя, антична и изключителна люлка на културата", казва още Франциск във видеопосланието си и изтъква желание "за обща молитва (. . .) с братята и сестрите от други религиозни традиции", разглеждайки народа на Ирак като "единно семейство на мюсюлмани, евреи и християни".

"Още стоят пред очите ви разрушените къщи и осквернените църкви, а сърцата ви носят раните, причинени от скъсаните връзки и изоставените домове", каза той в част от посланието си, адресирана по-специално към християните, останали все още на иракска земя, споменавайки "толкова многобройните, твърде многобройните мъченици, които сте познавали".

Днес се очаква папа Франциск да пристигне в Багдад, а в неделя да се отправи в Ербил (Иракски Кюрдистан), където се предвижда да отслужи литургия на един стадион. Програмата включва и посещение в Мосул, бивша крепост на "Ислямска държава" в Северен Ирак, където са разположени части от проправителствената милиция Хашд аш Шааби.

Великият понтифик няма да се разхожда сред тълпите, както обикновено при подобни посещения, тъй като от петък до понеделник в страната е обявена пълна карантина, уточнява АФП. Франциск, изглежда ще се придвижва с бронирана кола

Първото в историята посещение на католическия папа в Ирак е засенчено от опасения доколко  периодът е подходящ, пише британският Гардиан в коментарен материал. За иракските власти визитата е сложна логистична задача в условията на пандемия, с нов пик на новозаболелите от по около 4000 на ден. Това принуди властите в Багдад да въведат частична карантина и вечерен час. Възникнаха притеснения, че желаещите да видят папата ще се скупчват, игнорирайки правилата за социална дистанция. Опасения има и относно сигурността – през януари на пазара в Багдад бе осъществен пореден терористичен атентат, при който загинаха 32 души. На всичкото отгоре посланикът на Ватинана в Ирак Митя Лесковар също се оказа с COVID и е в самоизолация.

Властите в Ирак са уверени, че рисковете могат да бъдат под контрол. Ала като се имат предвид обстоятелствата, отлагането на пътуването има своите доводи. Въпреки това папата е решен да спази своя план, което говори колко голямо значение той възлага на това посещение и на двете основни мисии, които то има. Едната е да се осъществи междуверски диалог с исляма, а втората да изгради визия за църквата като за „военнополева болница“, в която душевните рани на страдащите да се лекуват.

В събота в град Наджаф, свещен град за мюсюлманите шиити, папа Франциск ще се срещне с великия аятолах Али ал Систани, върховният иракски шиитски духовник и един от най-влиятелните мюсюлмански водачи. Папата ще посети и християнски общности в Багдад и в северната част на Ирак, където в периода 2014-2017 г. хиляди последователи на  Исус бяха убити от силите  на окупиралата региона Ислямска държава. А още повече напуснаха завинаги тези земи. След катастрофалното американско-английско нападение от 2003 г., което доведе до вълна от насилие, християнското население на страната се сви от 1,5 млн. души до между 200 и 300 хил.  Послание за междуверска търпимост и солидарност ще бъде отправено чрез съвместна молитвена служба сред археологическите находки на античния град Ур, за който се счита, че е родното място на Авраам. Церемонията ще бъде посетена и от представители на йезидите – кюрдска етно-религиозна група – и други иракски религиозни малцинства, както и от мюсюлмани и християни.

След 11 септември и войната в Ирак идеята за сблъсък на цивилизациите подхранваше лавинообразно нарастване на насилието и религиозния екстремизъм, и доведе до много трагични, кървави инциденти. Християнските малцинства в Близкия Изток станаха жертви на гонения. А в някои части на Европа и САЩ налагането на „християнски ценности“ се превърна в евфемизъм на ислямофобията и враждебното отношение към мигрантите. Посещението на папата в Ирак, чието мото са думите от евангелието от Матей – „Всички вие сте братя“ – си поставя за цел да разбие тези разделения на религиозната вяра. Преди две години папа Франциск и великия  имам на Кайро шейх Ахмед  ал Тайеб, един от главните духовници на мюсюлманите сунити, заедно призоваха за меджуверско братство между хората. В ера на културно и религиозно поляризиране подобни съюзи са изключително необходими, за да се създаде нов позитивен наратив. Надяваме се посещението на папа Франциск и неговата среща с великия аятолах да се окаже крайъгълен камък в тази съдбоносна  задача.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ