Референдумът в Македония не мина, антиевропейците празнуват
Гласуването на реферндума в Македония приключи в 19:00 часа (20:00 часа българско време), съобщава агения "Фокус". То премина без сериозни инциденти и с ниска избирателна активност, като към 18:30 бяха гласували близо 34,09% от имащите право на глас.
Последва кратка пресконференция от представители на Държавната избирателна комисия (ДИК), които увериха, че ще бъдат положени всички усилия, за да може официалните резултати да бъдат съобщени във възможно най-кратък срок.
Въпреки това обаче може със сигурност да се заключи, че гражданите на югозападната ни съседка изглежда предпочетоха бойкотa пред евроатлантическата интеграция – или поне ако съдим по ниската избирателна активност, която бе регистрирана на днешното гласуване.
Пред парламента на Македония са започнали да се събират привържениците на движението „Бойкотирам“, които се готвят да празнуват.
На булеварда пред народното събрание вече е издигната ораторска трибуна, заради което е блокиран транспорта, а може да се забележи и засилено полицейско присъствие, отбелязва още изданието.
След приключване на изборни ден македонският премиер подчерта, че гласуването е преминало спокойно и по демократичен път, и че ако мнозинството са дали своя глас „за“ промяна на името, тяхната воля ще бъде отразена в парламента. В противен случай Заев обеща организирането на предсрочни парламентарни избори.
„Цифрите са безмилостни. Ясно е какво е настроението на гражданите на Република Македония. ВМРО-ДПМНЕ продължава дейността си за по-добър живот на гражданите. Тази битка бе спечелена от гражданите на Македония. Референдумът се провали. Това е голямо поражение на Заев и неговото правителство. Той трябва да се подготвя за постоянна политическа пенсия“. Това бяха думите на председателят на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски след края на изборния ден в Македония
По своето значение за бъдещето на страната настоящият референдум се съпоставя с референдума за независимостта, проведен на 8 септември 1991 г., когато македонските граждани също трябваше да отговарят на сложносъставен въпрос, а именно „Подкрепяте ли независимостта на Македония с право да встъпи в бъдещ съюз на югославските държави?“.
Гласуването на историческия за страната референдум се следи от близо 500 международни наблюдатели, акредитирани от ОССЕ, Световния македонски конгрес, ЦИК на Турция, както и от чуждите посолства в Скопие.
Броят на местните наблюдатели надхвърля 12 000 души, като освен смятаните за традиционни агенции и организации, свои представители са регистрирали неправителствените организации „Македонска платформа против бедността“, Движението за социални права „Ленка“, Сдружението за граждански политики и инициативи, Националният ромски център и др.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.