С подкрепата на публиката Украйна спечели Евровизия 2022

С подкрепата на публиката Украйна спечели Евровизия 2022

Украинският оркестър "Калуш" спечели конкурса за песен на Евровизия в Италия в събота вечер с изпълнението си "Стефания", като яхна мощна вълна от обществена подкрепа за емоционална победа, предаде Ройтерс.

Страната събра общо 631 точки, а от тях 439 бяха от публиката.

Изпята на украински, песента-победител слива рапа с традиционната народна музика и е написана в знак на почит към майката на фронтмена на групата Олех Псюк.

Триумфът на музикалното състезание беше приветстван и от президента на страната Володимир Зеленски.

Букмейкърите направиха оркестър Калуш безспорен фаворит за годишното състезание, което обикновено привлича телевизионна аудитория от близо 200 милиона, отчасти въз основа на всеобщата симпатия към Украйна след инвазията на Русия през февруари.

Украинският президент Владимир Зеленски побърза да поднесе своите поздравления:

"Нашата смелост впечатлява света, нашата музика завладява Европа! Догодина Украйна ще бъде домакин на Евровизия", каза той в онлайн съобщение. Победителите по традиция стават домакини на събитието следващата година.

„Благодаря на оркестър „Калуш“ за тази победа и на всички, които ни дадоха своите гласове! Сигурен съм, че и звукът на победата в битката с врага не е далеч“, добави той.

Украйна беше на четвърто място въз основа на гласуване на журито, но спечели с огромна преднина при гласуването на зрителите. Британецът Сам Райдър завърши втори, а Шанел от Испания зае третото място.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния