5 важни умения, които всеки модерен човек трябва да овладее

5 важни умения, които всеки модерен човек трябва да овладее

Чували ли сте това: "PQ е новото IQ!"?

Междуличностната интелигентност е един от най-пренебрегваните, недостатъчно използвани набори от умения. В училище, докато оформяме развитието си или пък на работа, докато напредваме в професионалния живот, често мислим за техническите умения, които трябва да развием. Но тогава забравяме за т.нар. меки умения (soft skills). Мнозина сред съвременните фирмени психолози вече смятат, че те не трябва да бъдат пожелателни като изискване към кандидатите за работа, а задължителни. 

PQ е People Quotient. Когато човек разполага с изключителни умения да се справя с околните - people skills, всичко в живота му става по-лесно. Той може

  • да преговаря за повече пари;
  • да прави приятелства по-лесно;
  • да се включва в не-неудобни разговори;
  • да казва "Не" на токсични хора;
  • да изгражда бързо връзки с клиенти;
  • да се разбира с колегите;
  • да прихваща лъжи;
  • да се кара по-малко с партньора си;
  • да разбира останалите в живота си и каква е мотивацията им те да вършат или казват нещo.

Съществуват пет основни умения, които всеки модерен човек трябва да овладее и да използва ежедневно, за да напредва. Те са тайни оръжия на взаимодействието. Става дума за следното: 

1. Да ентусиазира и да се заразява с въодушевление. Може да звучи лудо, но емоциите ни са заразни и ние хората разпространяваме настроението си един на друг през цялото време - дори чрез това, което публикуваме във Facebook. Изследване, анализирало над 1 млрд. обновления на статуси в социалната мрежа сред 100 млн. потребители показва, че позитивините публикации покачват духа и "по спирала" провокират споделянето на още положителни неща. Една негативна публикация обаче създава, отново спирала, но надолу, още негативни споделяния. 

Ето и добрата новина: положителните обновления са били по-въздействащи и по-"заразни" от негативните. Това се отнася както за офлайн, така и за онлайн живота. В друго изследване, публикувано в British Psychological Society, става ясно, че британски учени са открили, че когато споделяме положителни новини с приятел, това помага и на двама ни. Щастието ни повишава неговото, както и обратното - когато той споделя хубави неща с нас. 

В съвременната среда, където е пълно с тревога, страхове и негативизъм, е полезно да умеем да създаваме въодушевление и да умеем да изразяваме външно такова пред хората. Съвет: споделяйте големите добри новини, но също така споделяйте и малките добри новини. Харесвате определено кафе? Просто го споделете, макар да не е нещо кой знае колко голямо. Освен това, преди да се срещнете с добър приятел помислете за всичките хубави новини, които може да му споделите. Помислете за смешните истрии, любопитните подробности и общите ви интереси, преди да му се оплачете както си трябва. 

2. Да избягва убийците на мечти. Посоченото по-горе споделяне на въодушевлението е освен страхотно човешко умение и доста сериозен тест към хората. Често се случва да бъдем ентусиазирани за нещо и реакцията на околните да бъде сломяваща. Изказвания, които подлагат под съмнение начинанията и успехите, на които силно се радваме, са "убийци на мечти". Животът е твърде кратък да се обграждаме с такива хора. Трябва да умеем да напускаме компанията им. Рано или късно те ще разберат защо. 

3. Да допълва, не да изважда. При всяко взаимодействие с друг човек правим едно от двете - или добавяме, като изграждаме въодушевление, смеем се на шеги, задаваме въпроси, или изваждаме/ лишаваме, като сме цинични, не се ангажираме с казаното, не питаме нищо. Вторият тип поведение наранява другите. Трябва да се избягва. Ето и още от него: приятел споделя, че отива в Мексико, ние вмятаме, че там има вирус Зика. Майка ни казва, че има нов пуловер, ние реагираме, че е избрала лош цвят. Това са новини, при които решенията вече са взети и негативните коментари не променят нищо, освен да сломят другия или да ни направят по-малко приятен събеседник. 

4. Да декодира скрити емоции. Често хората не са искрени как се чувстват и социално интелигентните лица разбират по какви начини да отсъдят какво наистина се случва зад думите, които другите им изричат. Д-р Пол Екман например открива седем универсални лицеви изражения, които нарича "микроизражения" на хората. Чрез тях всеки издава истинските си емоции. Едно от тях е например презрението, което се изразява според него в леко повдигане на едната страна на устата. Презрението е сложна емоция, съставена от надменност, песимизъм и насмешка към другия. 

5. Да спре да угажда на дригуте. Да бъдеш добър с хората не означава да казваш "Да" на всичко, което те искат или очакват от теб, за да им се харесаш. Много от нас бъркат висши качества да се оправяме с околните с ласкателство и угаждане. Човек трябва да умее да казва "Не" на грешните хора, за да си съхрани енергията да общува с правилните. 

По материал на Ванеса ван Едуардс от Science of People, BusinessInsider.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ