6 изненадващи факти за мозъка и креативността
Блуждаенето, отнесеното мечтаене, скръбта и загубата - всички тези неща са свързани с нещо лошо. Но в действителност те могат да имат положително въздействие върху нашите творчески усилия. И това е само една от изненадите, които Скот Кауфман и Каролин Грегор представят в проучването си на творческите способности на мозъка, описано в книга "Wired to Create: Unraveling the Mysteries of the Creative Mind".
Разглеждайки креативните способности на човешкия ум, двамата изследователи описват редица немного очевидни, но на практиката много полезни открития .
Ето и някои от най-забележителните примери.
1. 72% от хората получават творческо вдъхновение, когато са в банята.
Не, това не е клише: да се отпуснем под струя гореща вода е полезно за творческата мисъл. Грегор и Кауфман разкриват, че изолацията, в която се намираме, когато взимаме душ, е страхотен инкубатор за идеи. В проучването, което Кауфман провежда през 2014 г., 72% от анкетираните от цял свят са признали, че в банята са родили нови идеи.
2. Победата на интроверта и силата на самотата.
Може да работим продуктивно в екип, но по-голяма свобода въображението ни получава, когато няма никой наоколо. Невролози наричат това "конструктивна вътрешна рефлексия", което е от съществено значение за генерирането на идеи и творчески открития. Когато се оттеглим от шума на външния свят, мозъка по-успешно възпроизвежда спомени и обработва информация.
3. Опита ни прави по-креативни.
Логично, желанието да се изпробват нови идеи е свързано с творчеството. Бийтълс променят музиката, когато започват да експериментират с нова техника за запис и с нови инструменти. Учените са установили ясна връзка между отвореността към нов опит и творческото мислене. Експериментите се свързват с невротрансмитера допамин, който играе важна роля в мотивацията и обучението, "стимулира психологическата гъвкавост, склонността към научни изследвания, взаимодействието с нови неща", пишат авторите. Изследванията, които Кауфман и Грегор са анализирали, показват че желанието за разширяване на опита може да бъде важен фактор за творческите постижения.
4. Травмата разгръща творчески хоризонти
Фрида Кало, Труман Капоти, Робин Уилямс, Джери Гарсия и много други са претърпели голяма загуба или травма в живота си, която сериозно засяга творческите им занимания. И това не е случайно: психолозите наричат това явление "посттравматичен растеж". След сериозна загуба мозъкът започва да функционира по-творчески, опитвайки се да "възстанови" цялостта на живота. Но тогава нашите идеи, приоритети и начин на мислене стават много различни. Посттравматичният растеж е предмет на стотици проучвания. По-специално труд, публикуван през 2004 г. в списание "Journal of Traumatic Stress", показва че 70% от оцелелите от травматични преживявания изпитват положителни психологически промени.
5. Витаенето в облаците е полезно за мозъка.
По време на важна среща за бюджетирането на проекта, по който работите, да си отвличате вниманието не е никак полезно. Но като цяло да реете мислите си може да бъде много полезно за творчество ви. Проучванията показват, че в тези моменти се създава един вид инкубационен процес, който подобрява творческо мислене, дългосрочното мислене и съзнанието. Психолозите десетилетия наред изследват тези "конструктивни мечтания" и предполагат, че те играят ключова роля за развитието на въображението и за творчеството.
6. Най-добрите идеи първоначално са били осмивани.
В историята има много примери за открития и идеи, които първоначално са били отхвърлени и след това приети като норма. Унгарският лекар Игнац Земелвайс загубил работата си и дори попаднал в психиатрична болница заради предположението си, че инфекцията може да се разпространява чрез микроби върху ръцете на лекарите в болницата. През 1600 г. Джордано Бруно е изгорен на клада за ерес, заради твърдението си, че Вселената може да бъде безкрайна. Това съпротивление срещу новите и нетрадиционни идеи е психологически обосновано и все още валидно. В доклад, публикуван в списание Scientometrics през 2009 г., са представени примери за идеи и открития, които са получили Нобелова награда, но първоначално са срещнали сериозна съпротива от научната общност.
Източник: fastcompany
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.