Да излезем бързо от лошото настроение
Всички изпадаме в лоши настроения и в крайна сметка излизаме от тях. Най-често не можем да се измъкнем от лошото настроение по-бързо, защото не сме готови да осъзнаем и да се справим с причината за него.
Недейте просто да чакате тъмният облак да се вдигне. Има стъпки, които можете да предприемете, за да подобрите настроението си, а първата е да разберете какво го причинява.
Eто 10 причини за лошите настроения и какво можете да направите, за да ги прогоните.
1. Вина. Дори и най-лекото чувство на вина може да има огромно влияние върху настроението ни. Ако забравите нечий рожден ден, това може да ви накара да се почувствате зле, дори и да се извините (но със сигурност, ако не го направите).
Най-добрият начин за справяне с чувствата на вина е да се опитате да компенсирате. Ако ви е зле заради пропуснатия рожден ден, отделете няколко минути, за да изпратите картичка за извинение или малък подарък. От другата страна ще оценят жеста, а вие ще се почувствате по-добре веднага щом го направите.
2. Малки отхвърляния. Отхвърлянето е изключително често срещана емоционална травма, особено в ерата на социалните медии. Когато публикувате нещо важно за вас във Facebook и никой не го „хареса”, това може да заболи. Въпреки това, тъй като не знаете обстоятелствата, е важно да не приемате нещата лично. Хората често проверяват социалните медии в движение; докато чакат асансьора, стоят на опашка пред лекарския кабинет; на светофара или на спирката, или по време на скучна работна среща.
Ако някой близък не е отговорил, може да му изпратите да погледне това, което ви интересува в лично съобщение, ако искате да получите отговор. И никога не забравяйте, че отношението, което хората проявяват към текстовете и снимките, които споделяте, не е отношение към вас, а към самите неща. Дори да възприемате тези неща като част от вас, вие сте много повече.
3. Нерешени задачи. Списъците с нерешени задачи могат да заседнат в ума ни, носейки със себе си тревога, която убива настроението ни. Но не е нужно да изпълните всяка една от тях, за да се почувствате по-добре.
Изследвания са установили, че дори да си изработите план за справяне със задачите е достатъчно за премахване на психичното напрежение и подобряване на настроението. Решете кога ще се заемете със задачата, сложете напомняне на телефона си или свършете малка част от работата, и да гледайте как настроението ви ще се подобри.
4. Мрачни мисли. Много от нас зациклят с часове, като проиграват отново и отново неприятни сцени, случили се преди дни, седмици или дори месеци. Когато разстройващият филм започне да се прожектира в ума ви, използвайте техники за разсейване, които ще намалят интензивността и честотата му.
Проучванията показват, че дори две минути разсейване (колкото за една кръстословица, судоку или игра на Candy Crush) са достаъчни, за да се прекъсне тревожната мисъл и да се подобри настроението ви.
5. Дни с ниско самочувствие. Подобно на пословичната ситуация с прическата, понякога просто се събуждаме с неодобрение към себе си, без видима причина. Самочувствието ни най-често варира във времето, но е важно да предприемем нещо, когато е ниско.
Направете нещо, което ще ви да ви накара да се харесвате повече. Потренирайте и освободете ендорфини; облечете нещо, в което се чувствате добре; планирайте нещо, което с нетърпение очаквате да направите; или се обадете на някой, който наистина ви оценява и ви кара да се чувствате добре заради това, което сте.
6. Страх от провал. Може да се притеснявате за предстоящото състезание, презентация или важен изпит с дни и дори седмици по-рано.
За да се измъкнете от тази фиксация, се съсредоточете върху нещата, които са във ваш контрол. Засилете тренировките, създайте си подкрепа сред колегите си, като оценявате и насърчаване на работата им (което ще ги направи по-склонни да подкрепят вашите усилия), или си направете подбробен план за учене, което ще намали страха от провал и лошите настроения, които вървят с него. И отново, не забравяйте, че едно представяне не определя вашата стойност.
7. Чувство на откъснатост. Случва се така да ни завърти животът, че да пренебрегнем емоционалните и социални нужди, които имаме, и да започнам да се чувстваме изолирани от хората около нас.
За се справите с това чувство, обадете се на някой близък човек или си починете и поиграйте с домашния си любимец. Изследвания са установили, че дори кратките разговори с познати могат да подобрят настроението ни.
Повече прочетете на Obekti.bg.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.