Да работиш на свободна практика и да си предприемач - голямата разлика

Да работиш на свободна практика и да си предприемач - голямата разлика

Мнозина по света работят на свободна практика, благодарение на либерализирането на професиите, с предоставяната от технологиите възможност за труд от разстояние. Част от тези хора са предприемачи, а част от тях си мислят, че са такива, макар че не са. Даниел ДиПиаза коментира разликата между двете в сайта Business Insider. Ето какво разказва авторът: 

Преди няколко години гледах интервю със Сет Годин - един от моите големи герои от света на бизнеса. Той обясняваше какви са изначалните разлики между предприемачеството и работата на свободна практика (фрийлансърство). Ядосах се здраво докато го слушах. Ето как обясни Годин нещата: Работещите на свободна практика (или т.нар. фрийлансъри) получават пари за работата си. Ако сте копирайтър на свободна практика например, ще ви плащат когато изработите нещо. Предприемачите, от друга страна, "използват парите на други хора", за да изградят бизнес, който е по-голям от тях самите, "за да може да получават пари също и докато спят". 

Когато видях това интервю, се скъсвах от работа като фрийлансър и печелех доста добри пари от това, НО винаги бях считал себе си за предприемач. Защото смятах, че имам "предприемачески начин на мислене". "Този не знае за какво говори! Аз СЪЩО съм предприемач!", измърморих. 

Смятах предприемача (и себе си) за човек на свободното мислене. Някой, който гради своята собствена съдба, а не просто приема това, което светът му е дал. За да мисля за себе си като за нещо друго, но не и предприемач, докато работех ужасно много да печеля, беше тотално вмешателство в моята представа за професионалната ми идентичност. 

Но Сет Годин имаше право. 

Работата на свободна практика е значима стъпка в пътя на предприемача. В рамките на нея трябва да се научиш да откриваш клиенти, да говориш с тях, да ги накараш да ти плащат. Трябва да разработиш умения и идеи и да ги изпиташ на пазара. Фрийлансърството е страхотното, защото с всички намерения и цели можеш да започнеш незабавно. 

Истината е, че от почти всичко може да се печели пари. Но първо трябва да промениш умствената си нагласа. Трябва да започнеш да гледаш на уменията си и на своя личен опит като на уважаван и уникален "банков" актив, като на ресурси със стойност, за която си заслужава да се заплаща от ответната страна. 

Можеш да помогнеш на някого с уменията и знанията, които вече имаш. Най-лесният начин да го направиш е чрез работата на свободна практика. Тя промени живота ми (и я препоръчвам на всеки, който желае да напусне първоначалната си работа от 09 до 17ч. и да заработи за себе си). Но тя е само половината от пътя.

Необходим мост е да ни отдалечи от ежедневната работа, установена в рамки, и да ни насочи към независимото живеене. А от другата страна на моста се намира вече напълно развитото предприемачество. Разликата между двете се свежда до ВРЕМЕТО. 

Фрийлансърите разменят време за пари (въпреки че често получават много повече пари, спрямо за същото време на традиционна работа). А предприемачите зависят от системи, автоматизация и в крайна сметка от служители, които работят независимо, без тяхната директна намеса. Ключовият въпрос за тях е "Ако аз извадя себе си от уравнението, бизнесът ще работи ли все още?". 

Ако отговорът е "Да", вие сте предприемач. Ако можете да създадете достатъчно ускорение за бизнеса, за да печели той пари независимо какво правите вие междувременно, сте предприемач. И силен играч. Това е Светият Граал на бизнеса. Там, където мнозина желаят да стигнат. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ