Новите приоритети на HR-а

Новите приоритети на HR-а

Ефектите от пандемията на коронавируса върху света на труда са безброй. От новите тенденции като работата от разстояние до появата на нови работни места, свързани с цифровата трансформация и електронната търговия. Но това засяга и други аспекти на труда, като процесите на подбор при наемане на нов служител, пише eleconomista.es

Професионалната социална мрежа LinkedIn например е подготвила ръководството "Бъдещето на подбора на персонал: Как пандемията Covid-19 трансформира подбора на персонал". Документът разглежда бъдещето на подбора на кадри, направено чрез проучвания на хиляди професионалисти в сектора, данни, събрани от платформата LinkedIn, както и лични интервюта с рекрутери от цял ​​свят. 

Едно от заключенията, до които е стигнало проучването сред експертите е, че набирането на хора от разстояние не е прищявка и ще остане актуално за дълго време. Някои компании вече са имали известна практика с този тип процес на подбор, било с видео интервюта или дистанционни оценки. Пандемията обаче принуди компаниите за пръв път да създадат цялостен процес за отдалечен подбор на кадри.

"Сега компаниите се възползват от спестяванията на време и разходи, които предполага тази практика, но разбира се, трябва да направят някои корекции, за да се възползват максимално от тази нова опция", признават от LinkedIn. 

Специалистите по подбор на персонал признават, че балансът между работа лице в лице и работа от разстояние може да варира в зависимост от нивото на опит на професионалиста. Например, в случай на кандидати за базови длъжности процесът на подбор може да бъде изцяло отдалечен, докато за кандидатите за ръководни длъжности се следват по-специфични етапи като посещения в офиси и лични срещи.

Друг аспект, който се подчертава в доклада, е, че мобилността вътре във фирмата ще стане съществена, поради което трябва да се разработи ефективна програма за вътрешна мобилност. Компаниите ще започнат да отчитат уменията на своя персонал и да свързват вътрешните възможности за работа с ресурси за обучение, позволяващи на служителите да запълнят евентуални пропуски, уверяват от LinkedIn. 

Ще се промени и начинът, по който експертите оценяват и наемат кандидати: те ще дават приоритет на потенциала, адаптивността и уменията за решаване на проблеми пред нивото на опит и техническите компетенции за изпълнение на конкретни задачи. 

Източник: eleconomista.es

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ