Тръгвате ли си? Оставете вратата отворена

Тръгвате ли си? Оставете вратата отворена

Пандемията и почти две години непрекъснати промени на работната среда с идването на дистанционната заетост и хибридната работа, наред с по-голямата загриженост за баланса между професионалния и личния живот направиха така, че все повече хора да започнат да обмислят как да напуснат работата си.

В Съединените щати нарекоха този феномен "Голямата оставка" заради идеята, че голяма част от служителите искат да сменят работата си. Преди всичко обаче няколко проучвания показват ясно е, че това тяхно желание има обща основа: изглежда, че повечето от работниците придават по-голяма тежест на условията си за гъвкаво работно време, отколкото на заплатата.

В сравнение със средните цифри преди пандемията, много повече служители копнеят за нова работа и планират да направят промяна в най-кратък срок. Повече от 40% от хората, които са отговорили на индекса на Employment Trends Index на Microsoft, глобално проучване сред повече от 30 000 души в 31 държави, твърдят, че обмислят да напуснат компанията си тази година.

В по-малко проучване базираната в Торонто компания за софтуер за разпознаване Achievers установи, че 52% от американските работници планират да търсят нова позиция. За сравнение, преди пандемията средният процент на доброволна ротация в американските индустрии беше около 15%.

Проучванията показват, че хората, които планират да търсят нова работа, усещат, че са заседнали в текущите си работни места. Сред една четвърт от всички респонденти, които са заявили, че планират да сменят работата си, 80% казват, че са загрижени за израстването си в кариерата.

Друго проучване, реализирано от LiCareer, показва, че 61% от работещите от разстояние искат компанията да им позволи да продължат да работят така за неопределено време, дори и след пандемията. 

50% от заетите в образованието искат да продължат да работят дистанционно, 51% от работещите в сектора на търговията на дребно, на едро и дистрибуцията също споделят това мнение. По-изненадващо е, че 29% казват, че биха напуснали работата си, ако не им бъде позволено да продължат да изпълняват задачите си от разстояние. 

Напускането на работа винаги носи несигурност, така че е добре да го направим по възможно най-добрия начин, за да не затворим напълно вратата след себе си. Ето някои общи препоръки в това отношение: 

Не бързайте: Избягвайте да вземате прибързани решения. Добре е да обмислите промяната в работата, да я планирате и да изберете най-добрия момент, за да можете да получите съответните комисионни и бонуси преди да напуснете.

Преглед на договора: Преди обявяване на решението е препоръчително да прегледате подписания трудов договор и неговите клаузи, за да избегнете неприятни изненади при напускане.

Положете усилия в писмото за оставка: Трябва да се опитате да обясните ясно причините, поради които е взето решението, като винаги сте благодарни на компанията.

Съобщете решението си с предизвестие: Решението за напускане трябва да бъде обявено с поне две седмици аванс, така че компанията да има време да намери заместник.

Изпълнявайте работните си ангажименти: Докато все още работите в компанията, трябва да се поддържа същото ниво на ангажираност, като се изпълняват възложените задачи, сякаш датата на приключване на трудовите правоотношения все още не е определена.

Поддържайте на връзка: Работният живот преминава през много завои и никога не знаете от кого ще имате нужда в бъдеще. Ето защо е добре да поддържате връзка с бивши колеги и бивши шефове. И трябва да сте отворени да им помогнете в подходящ момент.

Източник: eleconomista.es

Превод и редакция: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ