Дълбоко скрити в тъмната страна на човешката природа

Дълбоко скрити в тъмната страна на човешката природа

Има един въпрос, който е измъчвал множество велики философи и мислите през годините - дали хората, макар и несъвършени и грешащи, са по своята същност добри, разумни и съпричастни същества, или дълбоко в недрата на нашата същност ние сме лоши, суетни, себични, отмъстителни и егоистични?

Този въпрос няма лесен и еднозначен отговор, а и между отделните хора могат да бъдат наблюдавани толкова големи вариации, че понякога е трудно да приемем, че става въпрос за индивиди, които принадлежат на един и същи животински вид.

Това са 8 психологически нагласи, които разкриват малко повече за тъмните аспекти на човешката природа. Добре е да ги познаваме, защото това е единственият начин, по който може да ги потиснем:

1. Вярваме в кармата

Кармата, или иначе казано - идеята, че всеки заслужава съдбата си, може да бъде изключително вредна. Негативните последствия от този начин на мислене са илюстрирани най-добре в класическият експеримент от 1966 г. на американските психолози Мелвин Лърнър и Каролин Симънс, който става известен под названието „Хипотезата за справедливия свят“.

В експериментът Симънс и Лърнър показват на група хора жена, която се наказва с електрошокове за да даването на грешни отговори в тест за запаметяване. Когато участниците в експеримента са получили възможността да спрат шоковете, почти всички са го направили - може и да сме ужасни същества, но повечето от нас не се стремят умишлено да нараняват другите. Когато обаче тази възможност им е била отнета и е трябвало те просто да гледат как жената се мъчи, участниците в експеримента са променили мнението си за нея в негативна посока, опитвайки се един вид да оправдаят нейното страдание, защото вътре в себе си ние вярваме, че светът е справедлив и че всеки получава това, което заслужава. Именно тази психологическа нагласа кара хората да обвиняват бедните за техните несполуки, жертвите на изнасилване за това, че са „си го търсили“ и болните от СПИН, че са си го заслужили. На същия принцип се уповава и подсъзнателното ни одобрение за богатите и известните.

2. Радваме се на чуждото нещастие

Германците дори имат дума за този феномен - Шаденфройде. Според проучване от 2013 г. чувството на удоволствие от чуждото нещастие е най-често срещно в първите четири години от живота на всеки човек, като то е особено силно, когато детето мисли, че жертвата на някакво нещастие си го е заслужила.

3. Ние сме предубедени и тесногръди

Ако хората бяха рационални и логично мислещи същества, то най-лесният начин да коригираш погрешните разбирания и вярвания на някого щеше да бъде чрез представянето на факти, които ги опровергават. Изследване от 1979 г. обаче показва колко безполезен всъщност може да бъде този подход. В случая става въпрос за експеримент, участниците в който са били помолени да преразгледат позицията си спрямо смъртното наказание. Хората, които са били твърдо против смъртната присъда, както и тези, които са били „за“, са игнорирали напълно фактите, които оспорват тяхната позиция, и дори са станали по-убедени в правотата на своята позиция. Причината за това произтича до голяма степен от това, че ние гледаме на фактите, които подкопават нашата позиция, като на атака срещу нашата идентичност. Не помага и факта, че много от нас са уверени в собствените си познания до такава степен, че никога не приемаме чуждото мнение, ако то не отговаря на предварително изградените ни разбирания.

4. По-скоро бихме се подложили на електрошок, отколкото да останем насаме с мислите си за няколко минути

Тази психологическа нагласа бе демонстрирана в спорно изследване от 2014 г., в което 67% от  мъжете и 25% от жените, са предпочели да натиснат бутон, който е активирал слаб, но доста неприятен електрошок, вместо да прекарат 15 спокойни минути насаме с мислите си.

5. Ние сме суетни и самоуверени

Нашата ирационалност и самоувереност нямаше да бъдат толкова лоши, ако бяха комбинирани с поне малко смирение и самокритичност, но повечето от нас имат преувеличена представа за собствените си качества и възможности - било то шофьорските ни умения, нашата интелигентност или привлекателност. По ирония на съдбата, в повечето случаи именно най-незнаещите и некомпетентните хора са склонни към подобни преувеличения. Това т. нар. ефект на Дънинг-Крюгер, като освен илюзорното чувство за превъзходство на по-некомпетентните индивиди, той се характеризира и от по-ниското самочувствие и високата самокритичност на по-знаещите хора. Този ефект достига най-крайното си проявление във вижданията ни за нашата моралност. Всъщност, дори осъдените на дълги години затвор смятат себе си за по-честни, добри и отговорни хора от средностатистическия гражданин на своята страна.

6. Ние сме морални лицемери

Хубаво е да внимаваме с онези хора, които първи осъждат моралните недостатъци на другите. Много вероятно е моралните проповедници да имат същите или сходни пороци, но да гледат на тях с по по-снизходителен начин. Едно прочуване по темата разкрива, че хората оценяват едно и също егоистично поведение като далеч по-несправедливо, когато виждат неговата проява в другите, в сравнение с това когато самите те се държат по този начин. На същият принцип се уповава и феномена, известен като асиметрия между действащия и наблюдаващия(actor-observer asymmetry), която описва нашата тенденция да преписваме лошите дела на другите хора, като например изневерите, на техния характер, а когато ние самите извършваме същите действия, то те се преписват на външни обстоятелства.

7. Всички сме потенциални интернет тролове

Както може да потвърди всеки, който поне веднъж се е озовавал в словесна война в Twitter или Facebook, социалните мрежи имат способността да преекспонират някои от най-лошите аспекти на човешката природа. Макар че според прочуванията, хората, които са предразположени към садистични мисли и действия(тревожно висок дял от обществото), са по-склонни да бъдат интернет тролове,изследване от миналата година разкри, че когато човек е в лошо настроение и попада под нападките на други хора в интернет, той е значително по-склонен да им отвърне по същия начин.

 8. Предпочитаме неефективни лидери с психопатични черти

Американският личностен психолог Дан МакАдамс твърди, че откритите нападки и агресивни изказвания на президента Доналд Тръмп създават подсъзнателно „първично привличане“ подобно на това, което се наблюдава при проявите на сила от страна на доминиращите шимпанзета в групата от маймуни. Ако изводите на МакАдамс са верни, то те ще се впишат безпроблемно в резултатите от други прочувания, които показват, че психопатичните черти са по-често срещани след лидерите. Проучване на лидери във финансовия сектор в Ню Йорк установява, че те показват по-високи от средното резултати при психопатичните черти и по-ниски при емоционалната интелигентност.

В крайна сметка обаче не трябва да се отчайваме, защото тези факти не отразяват успешните резултати на много хора, които са се научили да блокират първичните си психологически нагласи. В действителност, именно признаването и разбирането на тези наши недостатъци е добрият начин за тяхното преодоляване и култивирането на по-добрите черти от нашата човешка природа.

Крисчън Джаред за FastCompany.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул