Страдайте с полза: 6 стъпки за тези, които често се тревожат
Тревогите и безпокойството – те са си част от живота. Ново изследване гласи, че 38% от хората на земята се безпокоят за нещо си всеки ден. С леки корекции, човек може да превърне грижите в продуктивен метод за решаване на проблеми, казват обаче учени от Австралийския национален университет. Те са разработили алгоритъм, който позволява да извличаме ползи от безпокойството.
Да започнем оттам – повечето от нас се тревожат заради проблеми, които искат да решат. Това е добро начало! Програмата за самопомощ на Австралийския университет предлага списък от действия, с които това е постижимо. В основата му са няколко етапа на решаване на проблема, който ни мъчи:
1. Проверете нагласите си. Определете за себе си, какво ще се опитате да предприемете, вместо да седите и да се вайкате.
2. Определете безпокойството, за което може би е намерено вече решение, а след това го анализирайте, уточнявайки от какво наистина се страхувате и защо това би било лошо за вас.
3. Поискайте си доказателства. Основано ли е това безпокойство на някакъв предишен житейски опит? Имате ли основания да предполагате, че е реално? Запишете си отговорите. Сега помислете има ли доказателства, че вашите опасения може и да не се реализират. Запишете и тях.
4. Определете действията, които можете да предприемете за решаването на проблема. Може да са повече от едно – направете списък, без да се ограничавате.
5. Запишете всички „За” и „Против” тези действия. Това ще ви помогне да разберете навреме, кои от тях ще можете да предприемете ако се наложи.
6. Изберете едно от тези действия и го пробвайте. След това напишете дали и как ви е помогнало.
Можете да използвате тези 6 стъпки като наръчник. Концентрирайте се и помислете над всеки въпрос. Запишете колкото се може повече отговори. Впоследствие, ще можете да ги препрочитате, което е особено важно за реализирането на последната стъпка. С времето, така ще развиете способност да разбирате не само това, което ви безпокои, но и умението да откривате бързо отговорите как да се справяте с него. Готово, вече имате сигурен модел за самоотбрана при поредната атака на тревожност.
Източник: Lifehacker.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.