Колко добре познавате себе си?: 5 качества, нужни на успешните предприемачи
От дълги години личен опит и работа в сферата на предприемачеството, открих, че добрите предприемачи споделят сходни качества, които стоят в основата на техния успех.
За щастие, всяко едно от тях може да бъде придобито.
Всичко зависи от това до колко добре познавате своите силни страни и дали сте готови да се посветите на тяхното развитие и усъвършенстване.
Притежавате ли тези качества?
1. Самодисциплина
Първото нещо, от което се нуждаете, за да постигнете успех в света на предприемачеството, е самодисциплината. Тя е най-важното качество, нужно за успех както в бизнеса, а също така и в живота.
Ако сте достатъчно дисциплинирани, за да правите нещата, които трябва да бъдат направени, независимо дали ви харесва или не, вашият успех е почти гарантиран. Самодисциплината изисква огромна доза самоконтрол, отговорност и мотивация.
Разликата между успешните предприемачи и тези, които се провалят е, че ефективните предприемачи са готови да се заемат с нещата, които другите отказват. Истината е, че и едните и другите мразят същите неща, но първите ги правят така или иначе, защото те осъзнават, че това е цената, която трябва да бъде платена, за да постигнат своите мечти.
2. Почтеност
Второто качество, което е нужно на всички предприемачи е почтеност. Може би най-ценения актив в света на бизнеса, който може да придобиете, е репутацията на абсолютно почтен човек.
Бъдете напълно честен във всяка сделка и активност, която правите. Почтеността не е нещо, с което може да направите компромис. Не забравяйте, че вашата дума е свързана неразделно с доброто ви име, а то е най-важното нещо, което имате, когато става въпрос за вашия бизнес. Всеки успешен бизнес е базиран взаимно доверие.
Вашият успех, като предприемач, се определя най-вече от броя на хората, които са готови да ви се доверят, да работят за вас, да ви дадат кредит, да купят вашите продукти и услуги и да ви помогнат в трудни за вас времена.
Вашата репутация е нещо, което се развива и защитава през целия живот. За да я опазите, трябва да бъдете почтен.
3. Упоритост и постоянство
Третата черта, която всички успешни предприемачи трябва да притежават е упоритост. Тя е незаменимо качество, което върви ръка за ръка с всички големи успехи в живота. За да бъдете по-устойчив, трябва да се подготвите психически за всички неуспехи и разочарования, преди те да са се случили.
Решете предварително, че никога няма да се откажете, без значение какво се случва. Куражът, нужен да продължите напред, дори когато сте изправен лице в лице с дълбоко разочарование и тежък провал, е качество, което гарантира успех.
Желанието да устоите по-дълго от всеки друг, може да бъде вашето най-голямо предимство. Упоритостта ви е истинската мярка, която показва до колко вярвате в сообствените си способности и възможности.
4. Целеустременост и ясна посока на развитие
Четвъртата особеност, нужна на всеки предприемач днес, е целеустременост и ясно дефинирана посока на растеж и развитие.
Бързо променящият се съвременен пазар кара повечето собственици на бизнес да работят ден за ден. Те са напълно заети с краткосрочни проблем и имат нужда от бързи продажби и печалби, за да се справят с тях. Искат да отделят повече време за планиране на своето бъдеще, но така и не го правят.
Истината е, че този подход не създава успешни бизнесмени. Важно е да си поставите ясни цели още в самото начало и да ги преследвате до последно. Може би най-важната ви отговорност е да дадете на своите служители ясна представа и усещане за посоката, която да следвате.
5. Решителност и ориентираност към действия
За да бъдеш успешен предприемач, трябва да бъдеш решителен и да поставяш действията на първо място, а не думите. Добрите предприемачи трябва да мислят бързо и да вземат светкавични решения. Те вярват, че действията им трябва да отговарят на поетите от тях ангажименти. Ако разберат, че са взели грешно решение, опитват да го коригират възможно най-бързо и да опитат нещо различно.
Брайън Трейси, автор на бестселъра „Eat that frog“, за Entrepreneur.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.