8 навика за по-добър живот
В приказката „Червените обувки“ на Ханс Кристиан Андерсен се разказва за едно младо момиче, което копнее за чифт красиви червени обувки. В крайна сметка тя успява да убеди сляпата жена, която се грижи за нея, да й купи един чифт. Тези червени обувки се превръщат в най-важното нещо в нейния живот и я карат да изостави всичко, което е обичала преди това.
Както повечето приказки на Андерсен, „Червените обувки“ не завършва с щастлив край. Обувките остават здраво закопчани за краката на момичето и я принуждават да танцува непрекъснато до момента, в който тя почти умира от изтощение и глад.
Може да се присмиваме на глупостта на младото момиче, но в реалния живот ние често правим същото - гоним неща, за които мислим, че ще ни направят щастливи, без да осъзнаваме, че сме тръгнали по опасен път.
Трябва да внимаваме какво си пожелаваме и какво правим, за да го постигнем, защото нашите навици ни правят човека, който сме. Изграждането на няколко полезни навика може да ви насочи в правилната посока и да ви помогне да водите един по-смислен и изпълнен с щастие живот.
1. Избягвайте хората, които ви влияят негативно
Винаги ще има „разрушителни“ хора, които ще намират начин да ви влязат под кожата и да останат там за дълго време. Всеки път, когато усетите, че мислите за познат или колега, който кара кръвта ви да кипне, помислете за някой друг, за когото сте благодарни, че е част от вашия живот. Има много хора, които заслужават вниманието ви, а последното нещо, което искате да направите, е да си губите времето с токсични личности, които в крайна сметка няма значение за вас.
2. Оценете това, което имате
Благодарността е от ключово значение за щастливия живот. Богатството, блясъка, приключенията и бързите коли не могат да се сравнят с удоволствието от настоящия момент и благодарността за това, което имате. Само защото не можете да си позволите хайвер и шампанско не означава, че никога няма да се насладите на хубава храна. Един хот-дог и една бира с приятели могат да бъдат също толкова вкусни.
Не мислете, че имате нужда от нещо, което в момента нямате, за да бъдете щастливи, защото истината е, че ако не можете да оцените нещата, които имате сега, няма да може да оцените и желаната придобивка, когато я получите.
3. Осъзнайте, че нещата не винаги са такива, каквито мислите
Това ще ви помогне да оцените настоящето по-добре. Човекът, на когото завиждате, защото изглежда, че има перфектен живот, може да изпитва огромни трудности и да се бори с тежки проблеми, за които вие не знаете. Привидното „съвършенство“ може да се окаже пълен мираж.
Решението на шефът ви да премести офиса на компанията в друга сграда може да ви изглежда като огромна грешка, когато разберете за него за първи път, но след време това може да се окаже едно от най-добрите неща, които са се случвали във вашата кариера.
Не сте всезнаещи и не можете да предсказвате бъдещето, затова бъдете отворени към възможността някой ден животът да ви предложи неочаквани изненади, защото това, което виждате, не винаги е това, което получавате в крайна сметка.
4. Започнете отнякъде, като приемете, че може да се провалите
Повечето писатели прекарват безброй часове в изграждане на своите герои и сюжетни линии и дори пишат страница след страница с ясното съзнание, че никога няма да ги включат в своите книги. Те правят това, защото разбират, че идеите имат нужда от време за развитие.
Ние сме склонни да се паникьосваме и да замръзваме на едно място, когато е време да започнем нещо ново, защото знаем, че идеите ни не са перфектни и че това, което ще направим, може да не е много добро. Как обаче може да постигнем нещо велико, ако не започнем работа и не позволим на нашите идеи да се развият?
„Можете да редактирате една лоша страница, но не можете да направите нищо с празна страница.“, казва Джоди Пико, автор на бестселъра „Деветнайсет минути“
5. Подредете живота си
Хората се шегуват, че има недостиг на нови идеи и иновации, но аз мисля, че единственият ресурс, който е наистина оскъден, е свободното време. И въпреки това, ние прахосваме малкото моменти, които имаме за себе си, заради липсата на организация и ред.
Докосваме нещата по два или три пъти, преди да направим нещо с тях и когато спрем да ги използваме, ние ги слагаме на място, което по-късно не можем да намерим и прекарваме още повече време в тяхното търсене. Създайте едно място за всички малки неща, за които трябва да се погрижите, когато имате време, защото в противен случай ще търсите това, нещо в купчина от предмети, от които не се нуждаете.
6. Направете нещо, което да ви напомни кой сте всъщност
Всички казваме, че искаме да имаме повече време за себе си, но какво точно означава това? Това е времето, в което правим неща, които ни карат да се чувстваме добре и естествено, времето, когато всички маски са свалени и ние можем да бъдем себе си. Независимо дали става въпрос за тичане в парка или слушане на любимите ви хитове от миналото, отделете специално време за тези моменти, защото те могат да ви дадат нужната енергия и мотивация, за да продължите напред.
7. Научете се да казвате „не“
Според проучване на Калифорнийският университет в Сан Франциско, колкото ви е по-трудно да казвате „не“, толкова по-вероятно е често да изпитвате стрес, претоварване, депресия и липса на самоконтрол.
Когато е правилният момент да кажат „не“, емоционално интелигентните хора избягват фрази като „не мисля, че мога“ и „не съм сигурен“ и дават категоричен отказ, който не остава място за колебание. Отказът от поемането на нов ангажимент ви помага да запазите фокуса си върху настоящите си задачи и да дадете всичко от себе си, за да ги изпълните успешно.
8. Придържайте се към реалистични цели.
Колко хора започват новата година с изказването: „Ще сваля 10 килограма до март!“? Големите и амбициозните цели могат да бъдат изключително вдъхновяващи, докато не се провалите напълно и не останете само с разочарование и чувство за вина. Това не означава да не си поставяте високи цели, които ви предизвикват да станете по-добри, а да се придържате към границите на реалността.
Вашето щастие зависи от отношението ви към света и начина, по който прекарвате времето си. Спрете да преследвате нещата, за които мислите, че ще ви направят щастливи, и осъзнайте, че вашето спокойствие и щастие зависят изцяло от вас.
Травис Брадбъри, автор на бестселъра „Emotional Intelligence 2.0“ и съосновател на TalentSmart, за LinkedIn.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.